TEKSTESHQIP

Përparim Gashi
Moj Evropë
Lyrics

Hej,- moj Europ o un po t'shkruj leter
hej-' si shqiptar mor o i Shqipnis t'vjeter
djemt e mi e o si jan me shnet-e
hej-' mir e din mor o se i kam n'kurbet-e
moj Europ e' o moj zoj me thija
he-' a i man mend mor o trojet e mija
a' i man mend mor o shqiptart me'j voter
ou hapi letrat mor' o qe i ke n'Londer.

Hej,- prej kufinit mor o qe m'ke nda-e
hej-' m'ke lan jasht mor o' moter e vlla-e
m'ke lan nip mor' o bre m'ke lan mes e
hej-' ma ke nda moj o shqipen n'dy pjes-e
hera e pare o nuk asht qe t'shkruj-e
he-' padrejtsit mor o bre shum po i vuj-e
nqoft se don e' o qetsi n'Ballkan-e
ou'- duj shqiptart mor' po si shpirtin tan-e.

Hej,- drita' diellit mor po boll m'asht nxi-e
hej-' cdo dit t'pys mor o per djemt e mi-e
n'Amerik mor o Franc e Angli-e
hej-' n'Danimark mor o' e n'Gjermani-e
besa n'Zvicer o' bre n'Itali-e
hej-' n'Bullgari mor e o' n'Rumani-e
n'Argjentin-e' o' e Norvegji-e
ou'- pys n'Brazil mor po der' n'Austali-e.

Hej,- amanet mor o pash besn' e Zotit
hej-' bashkoj djemt mor o n'tok t'Kastriotit
vet i ndave o bre dikur motit
hej-' kurr s'mu than mor o pikat e lotit
un ksaj here o bre qe' o' po t'shkruj-e
he-' me shqiptart-e 'oj Europ mos luj-e
djemt n'tan bot o bre jan çu' n'kame
o ujt e zi mor do ta qes' n'Ball'kan-e.
INFO
Për kompozimin dhe për tekstin është përkujdesur Gjovalin Dushaj.