TEKSTESHQIP

Ritmi I Rrugës
Ngritu Tash
Lyrics

I heshtur ndalem dhe shikoj se si dritën ma perpin një hije
Me duket vetja si spektator ne një shfaqje tragji komedie
Ku aktor jemi neve te gjith edhe unë e ti
Por fatkeqësisht ky nuk është teater dhe as kjo keng nuk është parodi
Është jeta jon koha kur japin kahje fatit ton
Dhe te ardhmes son
Por më trego nga po e drejtojm cilën rrugë po e vazhdojm
Pas 100 vjet errësirë, nga duar i hoqa prangat e ndryshkura
Kjo nuk mjafton
Se mes nesh ende ka shum zemra te vyshkura
E cpo bejm ne për ata
Ku mbeti nderimi i vellaut për vëlla
Me thuaj pra,
Krejt kjo esht një hata qe skam besuar qe ndonjeher kemi me e nda

Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashke (2x)

Gjendje kritikë
E renduar nga pretendime armike
Rrethuar me papergjegjesi politike
Ngarkuar me tendenca paranoike
Pseudo patriotike
Tingellojn disa faza arkaike
Qe mendja e shendosh i refuzon
Pse duhet te egzistoj mes nesh kjo dreq frikë
Qe ndasit na i forcon
Dhe na çon drejt një rrugë misterioze
Ende pa u zhdukur ky kundermim tymi e bloze
Mund te gjendemi ne një gjendje komatoze
Me komplimime tepër serioze
Po kush është fajtor
A thua, sa ka pergjigjia rëndësi
Kur ndoshta një pjes te këtij faji e patem edhe un e ti
Perndryshe pse para hundeve tona
Ndodhin gjëra qe asnjeher si miratojm
Ato sdo te zhduken vetëm duke i shikuar
Duhet bashk qe ti luftojm

Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashk (2x)

Ndal, po i them vetes
Dhe shikoj botën time përreth meje
Nëse je lodhur edhe ti
Ateher hapi syt dhe shiko përreth teje
Gjeje, pozicionin tënd
Dhe nëse do ndryshime vepro,
Kryeje pjesen tënde te punës
Për vete dhe për ata qe I do
Deri dje kisha një ankth te vjetër
Por nuk me zbrapsi asnjeher
Ndërsa sot me mundon 1 tjetër
Dhe sdo ta le as këtë te me dergoj ne humner
Se jeta na mesoi
Qe te mirat kurrë nuk vijnë vet
Gjithmon me mir kalon ai qe mundohet
Se sa ai qe pa u mërzitur pret
Ndërsa sot te gjith jemi pjesmarres ne këtë kapitull të ri historie
Prej nesh varet se a do të shkruhet një faqe turpi a një faqe lavdie

Ngritu tash s'ka forc qe na rrezon
Kur jemi bashk gjërat duhet te ndryshojn
Për te gjith njësoj një er e re fillon
Bëhu edhe ti ushtar i te se nesermes (2x)