Shkodran Tolaj
Shkodran Tolaj
Shkodran Tolaj
  • Vendlindja:
  • Deçan
  • Jeton në
  • Maqedonia e Veriut
  • Mosha:
  • 43 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Prill 1980
  • Horoskopi:
  • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop e lehtë popullore folklorike
Shkodran Tolaj është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Shkodran Tolaj, në skenën e muzikësklasike është injohur si tenor i cili ka vepruar më tepër se një dekadë në Gjermani. Specializimet e fundit për vokal i ndoqi tek profesori meksikan, tenor i injohur në botë Francisko Araiza. Gjatë punës me të ka realizuar rolet e Puccinit: Rodolfo tek "La Boheme" dhe Pinkerton nga "Madam Batterfly". Ka bashkëpunuar me Filharmoninë "Orso" të Gjermanisë ku ka realizuar rolin Barin ka hy në operetën "Zigeunbaron" të J. Strauss. Me të njejtën orkestër kar ealizuar edhe audio regjistrimin e Simfonisë nr.1 të A. Scriabin. Shkodran Tolaj, është tenor i cili përveç roleve të mëdha operistike botërore, ka përformuar me sukses në veprat moderne të kohës. Vlen të përmendet paraqitja e tij në rolin e Tasilos te kopereta "GräfinMariza" e E.Kalmman, si dhe paraqitjet në dy musical, "West Side Story" të L. Bernstein (roliiTonny) dhe "Dance of the Vampires" të Jim Steinman ( rolii Graf von Krolock). Tenori Shkodran Tolaj është cilësuar në gazetat gjermane (BaditscheZeitung) si vokal i madh dhe i rrallë që mahnit me zërin e tij të ardhur nga vendi më i vogël i Evropës( Kosovë). Ka performuar dhe në skenat franceze dhe zviceriane ku është cilësuar si tenor shumë dimensional i cili përshtatet në të gjitha karakteret kompozicionale dhe epokale muzikore. Ka më tepër se një vit që kontribuon në jetën artistike në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni. Nga biografia e tij, mund të themi se Shkodran Tolaj, përfaqëson një tenor shqiptar të përmasave ndërkombëtare. Biografia e tenorit Shkodran Tolaj plotësohet me performimin e fundit shumë të suksesshëm me Operën dhe Baletin e Maqedonisë në Tetovë dhe dirigjenten Bisera Çadllovska. Shkodran Tolaj, është fitues i disa çmimeve të rëndësishmesi: Çmimi i dytë në festivalin e Flamurit në Kosovë, Çmimi i parë në Flaka e Janarit, çmimi Special në “Netët e Klipitshqiptar”. Veç çmimeve si interpret ai kamarrë çmime edhe si autor i këngëve dhe atë: Çmimin e parë si autor këngësh për fëmijë “Ylberi’. Veç këngësh dhe për punimesh shumë suksesshme si autori vlejnë të përmenden këngët “Rini thuaja këngës” interpretuar nga grupi “Ilirët” dhe “Shqipet e Uskanës” interpretuar nga ai vet në shoqërim të Besiana Mehmedit dhe vëlleërve Dervishi. Kritika gjermane e ka cilësuar si zë të rrallë e me potencial të jashtëzakonshëm. Eshtë pjesë e shumë Cd-ve kolektive të inçizuaranë Gjermani. Ndërkaq ndër Cd-të individuale vlejnë të përmenden “Hape zemrën” me këngë të muzikës së popllarizuar dhe Cd e fundit e cila iu dhurua publikut në koncertin e 20 marsit me arie dhe këngë të popullarizuara “Impresione”.

Më datë 15 Shtator 2007, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Per Inatin Tim".

Më datë 21 Tetor 2007, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Eja Te Lutem Eja". Teksti u shkrua nga Mentor Thaqi.

Më datë 28 Maj 2011, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Moshatarja". Me këtë këngë, Shkodran Tolaj merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në vitin 2011, Shkodran Tolaj publikon albumin "Hape Zemren".

Më datë 19 Mars 2013, Shkodran Tolaj, Besiana Mehmedi & Aziz Dervishi publikojnë videoklipin "Shqipet E Uskanes". Muzika e këngës u punua nga Shkodran Tolaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Burim Krasniqi.

Në Nëntor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Imagjino".

Në Nëntor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Drini Bardhe E Zi".

Në Dhjetor 2013, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Festivali i 52-të në RTSH me këngën "Jam Larg".

Në Mars 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Kur Perëndon Dielli".

Në Mars 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Të Kam Pritur".

Në Dhjetor 2014, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "Kështjella".

Më datë 20 Nëntor 2015, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Xhamadani I Ri", në bashkëpunim me Shemi (Iliret).

Më datë 8 Tetor 2017, Shkodran Tolaj & Kastriot Tusha publikojnë videoklipin "Kërçovari".

Më datë 10 Shkurt 2018, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Gjaku i Kastriotit". Teksti u shkrua nga Gjokë Beci. Për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 5 Mars 2018, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Hero I Zemrës Sime".

Më datë 24 Mars 2018, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Trimat E Dukagjinit".

Më datë 7 Dhjetor 2018, Besiana & Shkodran publikojnë videoklipin "Apollon", në bashkëpunim me Stacey King.

Më datë 6 Maj 2019, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Botë E Vjetër". Orkestrimi i këngës u punua nga Riza Dolaku.

Në Qershor 2019, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj marrin pjesë në Zambaku I Prizrenit 2019 me këngën "Lule Lule"”, autor – Nexhat Macula, vargjet – Shkodran Tolaj, orkestrimi – Riza Dolaku.

Më datë 3 Mars 2021, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Nga Shkupi Në Prekaz".

Më datë 31 Korrik 2021, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Shkupi Dardan", në bashkëpunim me Besiana Mehmedi, Visar Rexhepi & Miranda Hashanin.

Më datë 15 Shkurt 2022, Shkodran Tolaj publikon videoklipin "Kosova", në bashkëpunim me Irma Libohovën.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Shkodran Tolaj »

Komente 1