Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shpat Deda
  • Vendlindja:
  • Prishtine 
  • Mosha:
  • 36 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 7 Qershor 1985
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♊ Binjaket
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  46
Këndon kryesisht: pop

Shpat Deda është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Ne moshen 18 vjeçare, Shpati shkoi per studime per biznes ne Bullgari dhe atje do te behej pjese e grupit “Quiet Hours”. Gjate kohes se Universitetit, ai pati mundesi te realizonte krijimet e tij te para. Prezantimi I tij si kengetar per publikun e gjere ka ndodhur pikerisht ne emisionin “Unplugged” ne Top Channel. Me pas prezantohet ne Top Fest 5 dhe triumfon me cmimin “Best New Artist”. Kenga e tij “Enderroj” u kthye ne nje hit. Shpat Deda, një emër që të gjithë e njohin dhe e admirojnë sepse arriti të hyjë në brendësinë e çdo të riu që sot e duartroket dhe buzëqesh apo ndjen kur ai përcjell tek ata tingujt e muzikës me kitarë që i krijon vetë. Këngëtari që di të japë maksimumin me zërin e tij, të hapësinohet në ndjenjën e bukur të vargjeve dhe në muzikën që nuk njeh limit. E njeh skenën, e zotëron atë, e ndjen këngën duke kultivuar një shije të re tek audienca. Shpati është ndër këngëtarët më të dashur dhe më të pëlqyer në Kosovë. Me zërin e tij karakteristik dhe paraqitjen skenike, tërheq të rinjtë kudo ku shfaqet.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.82 m
Pesha: 77 kg
Ngjyra e syve: E gjelbërt
Ngjyra e flokëve: Bjonde/kafe
Ushqimi i preferuar: Buka
Këngëtarja/i e/i preferuar: Nick
Drake, Bob Dylan, Jeff Buckley
Pija e preferuar: Uji
Sporti i preferuar: Basketbolli
Sportisti i preferuar:
Muhammad Ali & Michael Jordan
Hobi: Snowboarding, Basketbolli, Noti.

Më datë 4 Gusht 2008, Shpat Deda publikon videoklipin "Enderroj". Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Shpat Deda u paraqit në këto festivale: VFM 2009 (2009), Zhurma Show 2008 (2008), Top Fest 5 (2008), ku fiton çmimin "Best New Artist".

Më datë 28 Dhjetor 2008, Shpat Deda publikon videoklipin "A Thu". Me këtë këngë, Shpat Deda u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 9 (2010), VFM 2009 (2009).

Në Maj 2009, Shpat Deda merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Ne Shpirt Me Ka Rrit".

Në Maj 2012, Shpat Deda merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Lutem Per Shi".

Më datë 15 Qershor 2013, Shpat Deda publikon videoklipin "Përgjithmonë". Me këtë këngë, Shpat Deda merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 27 Dhjetor 2013, Shpat Deda publikon videoklipin "M'fal". Muzika e këngës u punua nga vetë Shpat Deda, teksti u shkrua nga vetë Shpat Deda.

Më datë 4 Qershor 2014, Shpat Deda publikon videoklipin "Shkëndijë". Muzika e këngës u punua nga vetë Shpat Deda, teksti u shkrua nga vetë Shpat Deda. Me këtë këngë, Shpat Deda merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Në vitin 2014, Shpat Deda publikon albumin "Shkëndijë".

Më datë 20 Janar 2017, Shpat Deda publikon videoklipin "Ninullë". Me këtë këngë, Shpat Deda merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 19 Shtator 2018, Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Vlashent Sata & Shpat Deda publikojnë videoklipin "Lum Lumi I Lire!".

Më datë 27 Tetor 2019, Shpat Deda publikon videoklipin "Rrugës". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Shpat Deda.

Më datë 26 Prill 2020, Shpat Deda publikon videoklipin "S'ka Kurrgjo".

Në Maj 2020, Shpat Deda merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Rrugës".

Më datë 14 Dhjetor 2020, Shpat Deda publikon videoklipin "Instinktivisht". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Shpat Deda.

Në vitin 2020, Shpat Deda publikon albumin "Rrugës". Ne profilin e tij Instagram Shpat Deda shkruan: "Jam shumë i lumtun me nda me juve albumin tim të tretë 'Rrugës', i cili tashmë osht online dhe osht dhuratë për ju në fundin e këtij viti të zymtë, me shpresë se do t'jua ngrohë sadopak zemrat. Albumi osht inçizu në Studio C dhe nji kangë në Homebasesound në Prishtinë, ku në rrethin e ngushtë të bashkëpunëtorëve përfshihen Dritëro Nikqi dhe Nesim Maxhuni, dhe marrin pjesë edhe nji numër i madh muzikantësh e miqsh: Armend Xhaferi, Liburn Jupolli, Jeton Dolaku, Visar Kuçi, Fatjon Miftari, Enver Muhamedi, Tomor Kuçi, Pëllumb Ballata, Lorik Koçani, Blerta Ismaili, Shpend Ballata, Adorel Haxhiaj dhe Festim Fanaj. E kam nderin dhe kënaqësinë që në këtë album e kam edhe nji bashkëpunim me Joss Stone, të cilën e falenderoj për ngrohtësinë dhe pozitivitetin. Jua uroj përfundimin e vitit 2020, dhe uroj se albumi ka me ju bo shoqni të mirë, e përkrahja e juaj përmes shpërndarjes osht ma se i mirëseardhun."

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

2

Profili

Twitter

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Shpat Deda »

Komente 2