A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Trojet Shqiptare

SHQIPONJA FLUT'RON
ME SHQIPET E VETA,
GEZUAR KOSOVE,
SHQIPERI TUNGJATJETA.

PESEQIND VJET NE ROBERI,
TE RINJ E PLEQ NE ZILI,
DUKE LUFTUAR PER SHQIPTARI,
DERDHEM GJAKUN PER LIRI.

MUA GUCIA ME QOI FJALE,
GJITHESESI UNE KAM ME ARDH,
ME MALESINE UNE DO TE VI,
DO TA DERDHI GJAKUN PER LIRI.

UNE JAM NE PRISHTINE,
DISA HERE NE LUFTE JAM NGRITE,
ENDRREN TONE REALIZOVA,
ME 17 SHKURT U PAVARESOVA.

MOS HARRO KURRE SE JEMI SHQIPTARE,
TASH JEMI MILIONA E S'RRIME ME TE NDARE,
GJITHE KU FLITET SHQIP JANE TROJET SHQIPTARE,
DO TA QOJME FLAMURIN, SHQIPNINE E MADHE.

PO UA LA NJE POROSI,
KEMBA E HUAJ KEQ PO IU RRI,
NUK DUROHET GJITHE VAJI I FEMISE,
QONU T'GJITHE NE SHERBIM TE LIRISE!

- poezi nga Shqiponje Rama


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  11

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019