TEKSTESHQIP

Silvan Pentars
Fjalt E Babs
Lyrics

Mora rrugen per shqipri, se harroj der sa t'vdes,
fjalt e babs n'mend i maj, kthehu bjir ktu te pres.
Mos u ngatrro ti me kend, mos i beso ati vend,
mos i merr tana permend, se ta po trrejn e ta po trrejn.
Vetom mbi tok, mos rri ti pa shok,
sgjille shoqnin ashtu si vedin ti e din.
ti mos trathto, te kam than,
maje fjalen qe ke dhan,
mos len vetem kend, e ty kush ska met lan.

mora letren me e lexhu, presim lajme per cdo dit,
nji fjal t'keqe me ndegju, baben tand e ke korit.
Nuk ban hajr ti ne kyt jet, me hum vlerat qe t'kam dhan,
tjeter kund ske ku mi gjet, se ska tjer bab as nan.
Ruje familjen djalo, vlen ma shum se tana,
shko ku t'dush, ban ca dush, po nuk ndrrojn do gjana.
Per kyt gja jam i sigurt, nuk dorzohem as si qoj durt,
nuk rren gjaku i gjurakut, nuk ka fjal ma te urt.
Baba jem me ka than, rujo t'keqes pa u ba,
se tkalumen e din tan, vetum ardhjen e dim na.
Shum vite kan kalu, erdhi koha per trimni,
me vendos me u martu, e me fut nji nuse n'shpi.
Leni qefin dhe rinin, lene klubat dhe shoqnin,
lene pijen dhe duhanin, duje grujen edhe fmin.
Puno shum e ruje lekun, lene hajnin dhe pizdhekun,
mlidhu n'shpi per cdo nat, bane gjumin ti rehat.

(Teksti Silvan Pentars)

DËRGOI: