Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Memedheu

O memedhe, O vend I bekuar,
Plot legjenda perralla per ty jane shkruar.
Une te dua pa kufi
Ti per mua je flori.

‘Tek ti lindi jeta’
Kane thene poetet neper shume fleta,
Naim e Dritero, te gjithe c’qene,
asnjehere s’e harruan folene.

Se, ne kete atdhe,
lindi heroi trim, Skanderbe.
Ai vec per Shqiperine luftoi,
Dhe lirine nga turqit na dhuroi.

A e shihni, pra, o njerez,
C’njerez ka Shqiperia?
Ata, gjitchka te shumte paten,
Por mendja e tyre ndenji te Shqiperia

- poezi nga Soana Cuka


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet