Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjirokastra Ime

Jam Gjirokastrit nga soi,
jam Gjirokastrit nga rrënja.
Kam lindur ku buron kroi,
atje ku gjëmon dhe kënga.

Atje piva qumësht gjiri,
Atje përqafova nënën,
Atje derdha lot nga syri,
Atje kam filluar këngën...

Kur iki nga Gjirokastra,
Prapë atje e tret shikimin,
Për atë më shkruan pena,
Se ajo ma jep bekimin...

Në atë baltë të tretem,
Se ajo baltë më rriti,
Po prapë i gjallë do t`mbetem,
Kur linda ajo më priti...

Dhe atje në varr i tretur,
do t`më zgjuaj zëri i nënës.
Në arkivol i mbështetur,
Gjirokastriçe t`ia marr këngës.

- poezi nga Sotir Kosta


- Poezia u dërgua nga sotolestele -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet