Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Po Ta Kem Miken Me Vete

Me miken kaptova gardhë
dhe filluam me pekule,
i ndukja mishin e bardhë,
si sheleg që përtyp lule..

Mbështeta kokën te gjiri
dhe për mesi e kesh kapur,
mikes pash i dridhej syri,
ish në ëndrra me sy hapur..

Të dyja buzët e njoma
u ngjitën e s`ndaheshin dot,
sikur pinin gji nga nëna,
dashuria kurrë s`të ngopë..

Dhe kur të kem halle derte
sikur të ha bukë e kripë,
po ta kem miken me vete,
do t`ia kthej këngës me grykë....

- poezi nga Sotir Kosta


- Poezia u dërgua nga sotolestele -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet