Teuta Selimi
Teuta Selimi
Teuta Selimi
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 47 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Gusht 1976
  • Horoskopi:
  • ♌ Luani
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Teuta Selimi është këngëtare e njohur. Për disa vjet Teuta ka jetuar në Zvicër. Endërra e saj ka qene per tu kthyer në Kosovë, fatmirsisht ajo menjëherë u kthye në vendlindje për të qenë pranë familjes dhe shoqërisë së saj. Për ndryshe është e martuar dhe ka dy femijë, njëri quhet Noar ndërsa tjetri quhet Matis. Ajo gjithmonë është në trend me kohën dhe me videoklipet e saj të cilat pëlqehen shumë nga publiku dhe arrijnë shumë klikime në youtube. Këngëtarja për dy vite me rradhë kishte pauzuar për shkak të shtatzanisë së saj por ajo tashmë është rikthyer duke bërë "boom" me këngë dhe videoklipe të reja. Ajo po ashtu ka nxjerrë në treg edhe albume të cilat janë shitur dhe janë pritur mjaft mirë nga publiku.

Karriera e saj muzikore u shënua nga përzierja e elementeve të reggae, ska, dhe rocksteady, si dhe falsifikim i një stili të këndshëm dhe të veçantë të vokalit dhe të këngëve. Karriera e saj ka shtrirë gati dy dekada, duke filluar në kontributet në muzikë rritën shikueshmërinë e muzikës xhamajkane në të gjithë njohjen e publikut shqiptar dhe e bënë atë një figurë shqiptare në kulturën popullore që përmbante singlein e kenges "Qka po dojm" dhe u bë një vokal i sfondit ndërsa ishte kur ishte në shkollë të mesme ajo nënshkroi në etiketë në moshën 19 vjeç ishte e ftuar në nje lokal "Bar Coffe" ne Zvicerr Teuta u rrit duke i degjuar idhujt e saj si Chaka Khan, Whitney Hoston, Mariah Carey, Bob Marley, Celine Dion, Stevie Wonder, Lauryn Hill, Scorpions, Ub40 etj.

Ne vitin 2002 realizon videoklipin e saj "Qka Po Bojme" e cila u bë hit në disa shtete të ndryshme duke u përmendur në Suedi, Maqedoni, Turqi, Gjermani, Shqipëri, Kosovë, Francë, Rusi etj.

Në vitin 2003 editon ne treg albumin "Femër" një album shumë i pëlqyer nga publiku.

Në 16 Dhjetor te vitit 2003 lanson videoklipin e saj të parë 'Cka po dojm' një këngë reggae trevat shqiptare si ne Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Mal të zi etj. Në vitin 2004 kjo kenge Reggae shpallet si videoklipi me i mire i vitit.

Në vitin 2004, Teuta Selimi publikon albumin "Mijera Deshira".

Në Qershor 2004, Teuta Selimi merr pjesë në VFM 2004 me këngën "Cka Po Dojm".

Në vitin 2005 editon albumin "Smundem me u nda". Kënga "Miqt e mi" cilësohet si një ndër këngët me te dëgjuara të Teutës. Kjo këngë morri pjesë në dy videofestivale në Kosovë, në atë të "Video Festit" dhe "Zhurma Show" ku në të dyja këto festivale u nominuan në çmimin "Best Pop Folk" por nuk arriti të rrëmbente asnjë çmim.

Në 19 Mars 2005 lanson videoklipin e dytë 'Femer', nje videoklip i realizuar ne Maqedoni nje nder videoklipet me te pelqyera nga publiku.

Në 3 Tetor 2005 Shpallet si deputentja me e mire Ne 'Zhurma Show Awards 2005' me kengen 'Femer'.

Në vitin 2007, Teuta Selimi publikon albumin "Femer".

Në 23 Shkurt 2007 fillon bashkpunimin me Kengetarin Adnan Daci 'Smundem me u nda'.

Në vitin 2008, Teuta Selimi publikon albumin "Per Ty Djale" me kenge Live.

Në 14 Nentor 2008 lanson videoklipin e saj 'Me nuk jemi pa'.

Në vitin 2009, Teuta Selimi publikon albumin "U Kall Atmosfera".

Në vitin 2009 shperblehet ne çmimin e dyte me kengen 'Me nuk jemi pa' ne 'Zhurma Show Awards 2009', Albumin e saj 'U kall atmosfera'.

Në vitin 2009, Teuta Selimi publikon albumin "Live".

Në vitin 2010, Teuta Selimi publikon albumin "Live 2010".

Në 14 Mars 2011, Teuta Selimi publikon videoklipin "Miqt E Mi".

Në Maj 2011, Teuta Selimi merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Miqt E Mi".

Në Tetor 2011, Teuta Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Miqt E Mi".

Në Qershor 2011, Teuta Selimi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Miqt E Mi".

Në vitin 2011, Teuta Selimi publikon albumin "Magnet".

Më datë 26 Shtator 2012, Teuta Selimi publikon videoklipin "Femer".

Më datë 21 Tetor 2012, Teuta Selimi publikon videoklipin "Kush Don Le T'feston". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 25 Korrik 2013, Teuta Selimi publikon videoklipin "E Pa Shpres". Muzika e këngës u punua nga Vullnet Ibraimi, teksti u shkrua nga Vullnet Ibraimi. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Teuta Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 12 Janar 2014, Teuta Selimi & Korab Jetishi publikojnë videoklipin "Non Stop". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 17 Janar 2015, Etnon publikojnë videoklipin "Pa Ndjenja", në bashkëpunim me Teuta Selimi. Me këtë këngë, Etnon marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 1 Shkurt 2015, Teuta Selimi publikon videoklipin "S'do Të Bëhesh Burrë". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Teuta Selimi u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2015 (2015), Netët E Klipit Shqiptar 14 (2015).

Më datë 30 Dhjetor 2017, Teuta Selimi publikon videoklipin "Akull". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 6 Gusht 2018, Agon Amiga publikon videoklipin "Lej Lej", në bashkëpunim me Teuta Selimi. Teksti u shkrua nga vetë Agon Amiga. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 10 Dhjetor 2018, Teuta Selimi publikon videoklipin "Zemren Fale". Muzika e këngës u punua nga Anxhelo Koci, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alsked Rrenja.

Më datë 9 Mars 2019, Blero publikon videoklipin "S'ke Jete", në bashkëpunim me Teuta Selimin. Teksti i këngës u shkrua nga Fatmir Muja. Produksioni audio u realizua nga Prygo.

Më datë 15 Nëntor 2019, Teuta Selimi publikon videoklipin "Ja Fala". Muzika e këngës u punua nga Bini Nebihu, ndërsa teksti u shkrua nga Fadil Topalli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 31 Janar 2020, Mc Beka & Teuta Selimi publikojnë videoklipin "Shoqe Shoqe". Teksti i këngës u shkrua nga Mc Beka.

Më datë 17 Shtator 2021, Skerdi publikon videoklipin "M'Ke Rrejt", në bashkëpunim me Teuta Selimin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Skerdi. Videoklipi u prodhua nga kompania Cinegr8.

Më datë 8 Prill 2022, Teuta Selimi publikon videoklipin "Pa Mu". Kënga është kompozuar nga Bini Nebihu, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Donjeta Morina & Bini Nebihu.

Më datë 25 Nëntor 2022, Teuta Selimi publikon videoklipin "Merre Zemren", në bashkëpunim me Altin Sulkun. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Marenglen Boja.

Më datë 3 Maj 2023, Teuta Selimi publikon videoklipin "Dhurate". Muzika e këngës u punua nga Bini Diez, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 28 Korrik 2023, Skerdi & Teuta Selimi publikojnë videoklipin "U Harrua". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Skerdi.

Më datë 10 Nëntor 2023, Muma & Teuta Selimi publikojnë videoklipin "U Deshtëm". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Cricket & Endrit Mumajesi, teksa teksti u shkrua nga vetë Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Cricket.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Teuta Selimi »

Komente 22