Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vitori Balili - Kolazh Jugu 2016 Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kënga 1.

Si zogjtë e korbit u ndamë
ikëm e morëm dynjanë
Greqi edhe Kanadanë
dhe gjithë botën o me radhë

Ref.: Aman, aman o Shqipëri
nga dy pleq në çdo shtëpi,
lutet nëna në kalli,
kthehuni o fëmijët e mi!

Zemra ime po ju flet
dhe kënga ma bën të lehtë
të ju lë një amanet
guri i rëndë në vend të vetë


Ref.: Aman, aman o Shqipëri
nga dy pleq në çdo shtëpi,
lutet nëna në kalli,
kthehuni o fëmijët e mi!

Kënga 2.

Epo zura një mike suljote
naze more naze bunajote
leshverdhë si kardhiqjote
naze more naze bunajote


Ref.: Aman o mike suljote
më treti sevdaja jote
aman mike engjëllore
dhe dy mend që paç o m'i more

Kënga 3.

Rruza bejke me tokone
pse shkon dhe nuk m'i hedh sytë
lum si kush të ka gjitone
të shikon drita me dritë

Ref.: Ju bandilla që shikoni
ja pëlcisni ja duroni
ja pëlcisni ja duroni
ju bandilla që shikoni

Në gushën derdhur stolitë
Vanë vanë mendtë e mia
Hidh një hap e lëshon dritë
Trete moj djemtë nga zilia

Ref.: Ju bandilla që shikoni
ja pëlcisni ja duroni
ja pëlcisni ja duroni
ju bandilla që shikoni

Kënga 5.

Hajde nuse, hajde ti-në
hajde moj të më dalsh e mirë
të më dalsh e mira la
si pasqyra në oda

Hajde nuse, hajde ti-në
hajde moj të më dalsh e mirë
të më dalsh e mira la
si pasqyra në oda

Dhe nuse ombrellën ngre
bëju moj selam shoqeve
selam shoqeve u thuaj
të të thonë u trashëgua

Kënga 6.

Nuse moj ballë-diell-o
Ç'të kemi pëlqyer o
Ç'të kemi pëlqyer o
Babanë e përlyer o

Nuse moj ballë-diell-o
Ç'të kemi pëlqyer o
Ç'të kemi pëlqyer o
Mamanë e përlyer o

Ç'u ngrit babai në odi-e
Nuse e babait moj mahmudie
Nuse moj babait moj mahmudie
Stoli jashtë o të paska hije

Të ka lezet shumë të ka
bijë nënës marshallah
Të ka lezet shumë të ka
bijë e babait marshallah

Kënga 7.

Këndona moj nuse, nuse dhe moj këndona
se shtohen gëzimet në shtëpitë tona
sa lezet ka valleja
dhe me burra moj dhe me gra
ç'po kërcen kjo nuseja
me dhëndrin o moj krah-për-krah

po tundet fodulleja
se karroca nuk të ra
ç'po kërcen kjo nuseja
me dhëndrin o moj krah-për-krah

Tundu dhe moj fodulle tundu
Tundu moj se të paska hije
Kur bie dielli kur bie
të ka lezet moj shumë të ka
bijë e babait moj marshallah
të ka lezet moj shumë të ka
bijë e nënës moj marshallah

Kënga 8.

O Vasilikos sta jino sto parathiri su
Ο Βασιλικός θα γίνω στο παραθύρι σου
anipantris meno jia to katiri su
ανιπαντρισ μένω για το χατήρι σου

To fengari kani volta, stis agapis mu tin porta
το φεγγάρι κάνει βόλτα στης αγάπης μου την πόρτα
To fengari kani çiklo, stis agapis mu ton kipc
το φεγγάρι κάνει κύκλο στης αγάπης μου τον κήπο

Evga na sej dho
έβγα να σε δω
Evga na sej dho
έβγα να σε δω
Evga na sej dho
έβγα να σε δω
na parigoritho
να παρηγορηθώ

To fengari kani volta, stis agapis mu tin porta
το φεγγάρι κάνει βόλτα στης αγάπης μου την πόρτα
To fengari kani çiklo, stis agapis mu ton kipc
το φεγγάρι κάνει κύκλο στης αγάπης μου τον κήπο

Me kitas, me kitas
με κοιτάς με κοιτάς
ke parapatë
και παραπατώ
mu milas, mu milas
μου μιλάς μου μιλάς
ke lipothimo
και λιποθυμώ


Ta matahja su obobo
τα ματάκια σου πω πω
mu anapsan qoties
μου άναψαν φωτιές
Ta hilahja su oho,
τα χειλάκια σου
Mu anavun pirkagies
μου ανάβουν πυρκαγιές


Me kitas, me kitas
με κοιτάς με κοιτάς
ke parapatë
και παραπατώ
mu milas, mu milas
μου μιλάς μου μιλάς
ke lipothimo
και λιποθυμώ


Zilepsa, zilepsa ta matahja su
Ζήλεψα Ζήλεψα τα ματάκια σου
kaika, kaika sta hilahja su
κάηκα κάηκα στα χειλάκια μου


Ky tekst u dërgua nga Amadeo

Vitori Balili - Kolazh Jugu 2016
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Kolazh Jugu 2016".
3. Video është e këngës "Kolazh Jugu 2016", por nuk këndohet nga Vitori Balili.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Vitori Balili:


Komente 0