teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Artiola Toska, Artjola Toska
  • Rrjetet Sociale:
  • Official Instagram


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  69


Artiola Toska

Vendlindja: Korçë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 43 Vjeç
Ditëlindja: 18 Maj 1973
Shenja e Horoskopit: Demi
Këndon kryesisht: Popullore E Shqipërisë Së Mesme

Artiola Toska është një këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Artiola Toska është një këngëtare ndër zhanrat popullore të muzikës shqiptare Ka të mbaruar shkollën e mesme të muzikës ajo ka filluar të këndoj qysh Në moshën 15-16 vjeçe, në festivalet e muzikës së lehtë për interpretuesit e rinj, është vlerësuar me çmim të parë dhe të dytë. Pra, është një eksperiencë e nisur që në fëmijri. Artiola Toska, këngëtarja e njohur e muzikës popullore. E lumtur në krahët e dashurisë së saj, në ngrohtësinë e familjes që gjithmonë i ka qëndruar pranë, e adhuruar nga miqtë dhe publiku, mendon të ardhmen artistike dhe projekton lumturinë e saj, askund Është tip i qetë dhe i kuptueshëm, gjë që më siguron qetësi dhe siguri në vetevete. Diku tek Selvia e vjetër, në një shtëpi tipike tiranase, banon Artiola Toska, këngëtarja e njohur e muzikës popullore. E lumtur në krahët e dashurisë së saj, në ngrohtësinë e familjes që gjithmonë i ka qëndruar pranë, e adhuruar nga miqtë dhe publiku, mendon të ardhmen artistike dhe projekton lumturinë e saj, askund tjetër veçse në kryeqytet.

Pak indiferente nga monotonia dhe jeta e zhurmshme e qytetit të saj të lindjes, e thjeshtë dhe e sinqertë, bukuroshja e këngës popullore, tregon për rrugën e saj drejt karrierës por edhe për djalin që i ka rrëmbyer zemrën të bukurës Artiola. Ndihem e lumtur dhe e qetë pranë tij, dhe mund të vazhdoj rrugën e këngës, tashmë edhe më e sigurt. U bënë një vit e gjysmë që jemi bashkë.Vit pas viti ajo rritej ne skene ashtu sikurse edhe albumet e saj duke pasuar suksesin e garantuar. Kenge te interpretuara me pasion dhe pershtatur mjaft mire nga instrumentet muzikore te kenges popullore. Prezent ne shume aktivitete te rendesishme e sigurish akoma me teper gezim do ti jepte familjeve shqiptare me zerin e saj te embel. Artjola Toska prej vitesh kendon kengen popullore e kryesisht ate tiranse ku dhe është lindur e rritur. Sensi i humorit nuk i mungon ne asnje cast gjate intervistes tone. E kujdesshme ne cdo pergjigje qe jep. Shpeshhere mendohet gjate teksa na flet per karrieren e saj artistike dhe si duke dashur te mos tregohet modeste, shprehet se është publiku ai qe e vlereson, inkurajon dhe lumturon jeten e saj artistike. Nuk nguron t`u pergjigjet te gjitha pyetjeve, madje dhe kur behet fjale per jeten private. Sinqeriteti shfaqet natyrshem ne syte qe e shndrisin si dhe buzeqeshjen natyrale qe i dhuron cdokujt qe e uron dhe komplimenton. Pas kaq kohesh ne skene, Artjola nuk ndihet aspak e lodhur dhe nuk mendon te beje nje pushim te gjate ashtu sikurse nuk di nese nje dite do te shkeputet gjithmone prej skenes. Edhe pse e martuar pak vite me pare, kur e pyesim per familjen dhe femijet te shprehet se është ende heret. Momentalisht vijon koncertet paralelisht me regjistrimet per te hedhur ne treg albumin e radhes, ndoshta vitin qe vjen. Cdo dy vite nje album, nje cilesi me e larte dhe nje ze qe rritet profesionalisht. Kjo është e embla e kenges popullore.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Kalendari
28/02/2017
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Big Mama
Big Mama
31 vjeç
Morena Dyli
Morena Dyli
27 vjeç
Enver Petrovci
Enver Petrovci
63 vjeç
R.I.P.     Përkujtojmë:
Dr. Flori
Dr. Flori
(1979-2014)
Emmy
Emmy
(1989-2011)

Votimi i Javës
   26 Shkurt - 4 Mars 2017

Cilën Këngëtare Adhuroni?

  Rihanna

  Adele

  Beyonce

  Taylor Swift

  Katy Perry

  Rachel Platten

Voto