Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Qamili I Vogel

Tags: Qamili I Vogel, Qamili Vogel, Qamil Muhaxhiri

(1923-1991)  

Qamili I Vogel është një këngëtar i njohur, që këndon muzikë popullore. Qamili i Vogël ishte këngëtar i muzikës popullore qytetare të kënduar në Gjakovë. I frymëzuar që nga rinia me muzikën tiranase ai u kthye në Kosovë dhe themeloi së bashku me Ymer Rizën,anembanë Kosovës, Shoqëri Kulturo-Artistike (SHKA). Me të kanë punuar shumë këngëtarë siç janë: Tahir Drenica, Mazllom Mezini, Bajrush Doda, Ismet Peja, Hashim Shala, Nexhmije Pagarusha, Shaqir Cervadiku, Shyhrete Behluli, Shkurte Fejza, Remzije Osmani e shumë të t...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni
 Mesatarja:  4.9 / Votuan:  35

Këndojnë Bilbilat24 Pashallare
Toka Jon Heroike
Ne Token Tone Heroike

» Dërgo Një Këngë »
teksteshqip.com © 2007 - 2017