Më mbaj mend (për 1 muaj)

2po2 - Vdes Dhe Ringjallem Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

[Besniku]
Dhe vjen një ditë kur do zbret një mengjes
me sy qelur pret diellin qe te zbres
e aj fshihet dikun ne kujtime
shoh vetëm përjetime tjetës time
e shoh nanen me mua ne gji
spontanisht i rrjedh loti sikur fmi
edhe baben e shoh mi përkëdhel ata sy
aty fillon ndriqon dielli mbi kry
zemer thyer dua ti kthej ato ditë
kujtim i thjesht bënë qe ne mua u rrit
shoh hapat e parë rrugës qe i bëra unë
gezimin njerzit qe me donin shumë
i pash edhe sjelljet lozonjare
me shokt e mahallas t'paret hajgare
t'parën cigare timin tu ja qit
femren e parë te shkolla tu e prit
edhe thiken e parë tu e ngul e pash
edhe n'polici për hajni kur rash
edhe ty te pash ma kishe zili
veq t'mirat se t'kqijat hala smi ke ni (yo)

[REF. 2x: Phat Beni]
Unë vdesh dhe ringjallëm, me t'gjitha vetë përballem
e kam veq një mërzi, për tjeret nuk e di
a jan n'ketë luft me mua, unë tjetër send nuk dua
unë i japë dashuri, le t'ma kthejnë me dashuri

[Besniku]
Dhe vjen një ditë diellin s'mund ta gjen
ngadal mbyll syrin se hapur nuk vlen
përdor vetëm mendjen e lenduar
ashtu i pikëlluar vazhdon për t'shfletuar
kutjimet symbyllur ne terr
kur nana qan s'ka imazh me tmerr
dhe bëhësh pjesë e shoqris se fikur
i mbyllur n'kafaz kerkon për te ikur
ik nga qdo mendim i mirë
ik nga e lehta futesh n'veshtir
tingllojnë kshillat e babes tem
një dit ki me m'ardh n'arkivol djali jem
baba folke po u ankojke djali
i futur n'bërthamë i mbeshtjellur nga djalli
tani mendja fillon te verbohet
kujtimeve imazhi ju largohet
nuk shoh shumë shok asi njerz qe me dojnë
kadal përvidhen shikimin e largojjnë
te shoh edhe ty mos don t'jesh si unë
me hjekat e mia ti mburresh me shumë (mut)

[REF. 2x: Phat Beni]
Unë vdesh dhe ringjallëm, me t'gjitha vetë përballem
e kam veq një mërzi, për tjeret nuk e di
a jan n'ketë luft me mua, unë tjetër send nuk dua
unë i japë dashuri, le t'ma kthejnë me dashuri

[Besniku]
Dhe vjen ni ditë dielli te gjen ty
ta fal edhe qiellin ti hapë ata sy
dhe te jep fuqi me vdekjen te përballesh
nese e don jetën atëherë ringjallesh
ec ngadalë me hapa te sigurt
fjalen e rëndë ti e mund me një tut
dhe e ulë kokën përpara shkoh
kujtimet lejë mbrapa mos i shfleto
tash andrrat zëvendësojnë kujtimet
përqafimet zëvendësojnë idhnimet
as ni minut se kam për ta humbur
dua ti shoh djemt e mi te lumtur
dhe qdo frymarrje qe e përjetoj
qdo hapë te jetës për ta e jetoj
dhe nuk e ndrroj as ni sekond
zemra e thyer tani kendon
ti nuk u kape kurr ne ketë valle
me plot kuptimen e fjalës "ringjallje"
e tash prap si unë don të jesh
e din se i tortuar tërë jetën do jesh (haver)


Ky tekst u dërgua nga Besfort-shaqiri-terpez-viti2po2
Publikimi: 01/12/2005


2po2 - Vdes Dhe Ringjallem
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Vdes Dhe Ringjallem".
3. Video është e këngës "Vdes Dhe Ringjallem", por nuk këndohet nga 2po2.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga 2po2:


Komente 0