TEKSTESHQIP

2Po2
Made In Shqiptari
Lyrics

bismila mengjes posa qela syte
m'dhimke kryt shum nejt me fjal me vyjt
se n'gurbet veq me nejt haver nuk e rrok
s'shkon jeta tu u sill posht e nalt me shok
n'kerr tingellon muzika hip hop
shoh dy djem te ri ni plak per krahu duke e kap
njeri ngre qanten tjetri me kemb ja mshon
plaka reziston qanten kursesi nuk e lshon
grua e moshuar perjeton ket dhun
nuk e mbijeton dot tani edhe n'tok e rrzonin
te mbushur mallkim njeri nxjerr alltin
e qellon plaken ne kok dhe i prish vetes rinin
a thu a ka meshir ne ket bot te rrejshme
a ka ne mbiqoft që vret një nën të pafajshme
usss... q'më kaploi ni trishtim
denoja veten dhe berdisja pse nuk jom trim
si deshtim ne zemer m'lindi një deshprim
isha deshmitar si nuk e ndaloja at krim
q'mallkim m'hyri n'gjak me zemer po flas
kisha vetem një dëshir ata njerz ti vras
nderkoh ne radio te gjith diskutojn
"ce sont des albanais" shqiptar kokan kon

refreni:
kendoj per ket vend ku kam gjdo dashuri
kendoj edhe pse me dhemb realiteti
kendoj me zemer te thyer per ket rini
kendoj por nuk e gjej kohen kur kishim krenarin

më von duke shetit ne qytetin e ndriquar
i huaj ne ket ven merzin duke e luftuar
se me kishte kap malli per nënën time plak
rridhte loti n'zemer te rrethuar me flak
aty afer shoh ni lyps të shtrir ne tok
shum i vinte turp e kishte fshehur at kok
afrohem dhe e pyes qfar i kishte ndodhur
filloi te belbzoj me ni zë të lodhur
vendin e tij lufta e kishte kapluar
me familjen e vrar gjdo gjë të shkatrruar
aty i vdes shpirti ne shtepin me zjarr
duke ikur në kemb ni plumb e kishte marr
mbeti hendikep i vetmuar ne ket bote
si kristal nga syri i rrodhi ni lot
vetem një pyetje kshtu do e denoja veten
ma mir do te kishte qen te mos ta dije te verteten
kur i thash nga vjen nga cili skaj i botes
"je viens du Kosovo" un vi prej kosove

refreni:
kendoj per kete vend ku kam gjdo dashuri
kendoj edhe pse me dhemb realiteti
kendoj me zemer te thyer per ket rini
kendoj po nuk e gjej kohen kur kishim krenarin

un vi prej kosoves tingllonte nje zë
qelu tok te futem se nuk mundem me te shoh
popullin tim ne mallkim t'perjetshem
ndalem te pushoj me ket kujtim te pavdekshem
e ndeza nje cigare qe te ushqej shpirtin tim
qendro o burr ku te mbeti aj durim
posa ngreha nje tim pash nje krijes te bukur
me nje zë të ëmbël me dukej si e lumtur
kerkoj një cigare e un ja dhash
në fund pash diqka t'mir un me veten thash
shkëmbenim shikimet te nxeta si zjarr
syt i shkelqenin n'zemer me hapi një varr
kur me tha per 50 euro mund te me kesh
mund te jem e jotja me helmoj duke buzqesh kisha
para meje nje pamje te perendeshes
si mund te shiten keta sy te hyneshes
ti je engjull i thash nuk je per ket pun
tha nuk dua te jem ketu me detyruan me dhun
fliste qante ëmbël me acent te vogel
e bukur si ni kukull por nuk ishte e loder
nga te solli era e mallkimit ne ket vend
"je suis albanaise" nga shqiperia e trent

refreni:
kendoj per ket vend ku kam gjdo dashuri
kendoj edhe pse me dhemb realititeti
kendoj me zemer te thyer per kët rini
kendoj por nuk e gjej kohen kur kishim krenarin

DËRGOI: