TEKSTESHQIP

2po2
Pa Tabu
Lyrics

nese ki zemer n'gjoksin tond mish e gjak qe funksionon
tik tak si or punon thith oksigjen n'vena e qon
manej udhton e udhton gjithka n'trupin tond
lundron e qarkullon deri t'arrin n'destinacion
edhe adrenalina tash fillon e reagon
dal ngadal ndjenjat i zgjon deri sa truni ta kupton
kur sheh n'xhami terrorizem e n'kish pedofili
sigurisht qe oksigjeni me helm na osht perzi
eeej qilie edhe pshtyje qite jasht
perndryshe hipokrizi edhe ty tu fut n'asht
hajde thuje drejt edhe tjert le ta din
edhe nese jon t'fundit ato fjal mos ta nin
sikur shkendi e zjarrit fjalt e tua kan shperthy
po shkelqejn u qelen letrat ner ton ata sy
nese ke lind per drejtsi je gati me eksplodu
ateher qile zemren tonde edhe fol pa tabu

verse 2

Nese ki mendjen qe t'udhzon
edhe dyshimet eliminon
nje arsye qe t'drejton dhe itinererin percakton
manej udhton e udhton gjithkah ku mendja t'qon
deshiron edhe endrron deri t'arrish at ilizion
edhe kryhet gjumi tash fillon e logjikon
daal nga dal mendjen pastron aty dhe endrra perfundon
kur sheh gjithandej snoba e n'popull vetem varfri
sigurisht qe edhe ndjenjat me urrejtje jan perzi
eeej qile edhe pshtyje qite jasht
se perndryshe snobizmi edhe ty tu fut n'asht
hajde thuje krejt edhe hiq ski qa mu tut
a je n'gjum a je zgjut koha e fundit o ka t'ngut
thuje paster sikur loti mos e thuj per sy e faqe
qite n'driten e diellit t'verteten ne siperfaqe
nese ke lind per drejtsi je gati me eksplodu
atehere qile zemren tonde edhe fol pa tabu

verse 3
nese ki emer qe t'takon edhe nje engjull qe t'bekon
identitet tondin krijon dhe karakterin qe t'dallon
manej udhton e udhton gjithkah ku trupi t'qon
fluturon e ateron deri t'arrin ne cakun tond
edhe personalitetin perfeksionon
dal nda dal mburrjen e zgjon deri sa hidhesh dhe guxon
kur sheh zdrala n‘parlament analfabeta. n'qeveri
sigurisht qe heshtja jote po kalon ata kufi
eeej qile edhe pshtyje qite jasht
se perndryshe egoizmi edhe ty tu fut n'asht
hajde thuje shpejt deri n'gjuh t'paskaa ardh
edhe nese t'merr vdekja le t'merrr me ftuyr t'bardh
sikur lule ne pranver fjala jote osht e lire
por ti nuk i fale drite do te vyshket ne erresire
nese ke lind per drejtsi je gati me explodu
atehere qile zemren tonde edhe fol pa tabu

DËRGOI: