A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ura E Jetes

Ure.Mbi te eci brigjeve te jetes,
a ec si une ashtu edhe ti?
ne dite do kujtohemi papritmas mengjeseve,
ku vajti,e jona dashuri.
Linda dhe jetova,ashtu sic dashurova
me te qare erdha ne jete,me te qare vazhdova,
me ndjek si hije vazhdimesi e thelle,
si lugeter me duket vetja,gjume ne sy nuk vej.
Kalojne dhe shirat,harrohen mbi token e thate,
ndersa mbi mua mbesin shenja,gjate e gjate,
harruar kam dhe stinet,mi more te gjitha,
a do kthehesh valle,a do me gjesh sic isha?
Mall a ndjen ndonjehere per syte e mi te zi,
qe ishin dhe jane,plot ednerra gjer ne perjetsi,
u largove aq ngadale si je breshke e plake,
apo ika une me shpejt,nga fjalet qe digjnin flake?
Koha do me perqafoj,me perqafon dhe sot,
si pleperat e larte me siguri se nuk ndjehem dot,
porse ere bliri me siguri do arrij tek une,
aromen e trupit tend,do ma zevendesoj ky parfum.

- poem written by Aferdita Salihu


- Submitted by Aferdita Salihu -

Choose star rating

Rating:  1 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019