Agim Krajka
Agim Krajka

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1937-2021)

  • Ndërroi jetë më:
  • 01-03-2021
  • Vendlindja:
  • Kavajë
  • Jeton në
  • ShqipëriBiografia

BIOGRAFIA: Agim Krajka është një autor këngësh shumë i njohur. Agim Krajka lindi në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij ishte i apasionuar pas muzikës, dhe si amator luante në disa instrumente muzikore si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agimi lindën që në fëmijëri, të cilën ia ushqeu edhe vetë babai i tij. Fizarmonika u bë shkak që vajti në Shtëpinë e Pionerit ku filloi të merrej seriozisht me të. Në vitin 1963 Agimi fillon studimet për teori e kompozicion. Degë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 3