A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur

Bajroni Në Tepelenë

Kur erdhe ti në këto anë,
liria rronte kohë të keqe.
Të dashurit stërgjyshët tanë
lëmonin thikat e dyfeqet.

Ti vije nga një botë e rrallë
te një Pasha thirrur ALI.
Lebërit me fustanellë të bardhë
ç’thonin për ty – një Zot e di!

Drejt nesh, në buzë mbaje këngën –
me se të ta shpërblenim ne?!
Gurin e sertë ku vije këmbën,
hëna e vishte kadifé.

Në ‘salltanet’ – harqe e kollona
madhor, i rreptë t’u shfaq Aliu.
Në gjumin tënd mbi malet tona
rrihte daullen tamburxhiu.

Uri e frikë kish nër lugje,
megjithatë, nën hënë a borë
malet që dridheshin mbi lugje
ty, sa të panë ta bënë me dorë…

- poezi nga Agim Shehu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019