A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Heroike

Ç'i patëm vitet kaq të rënda,
O vitet tona, ju ç'nuk patë?!
Na mbiu shpata dhe parmënda,
Ç'u mbimë mbi parmendë e shpatë.
Dhe çame hordhi anadollaku
Ne shqipe tok, me krahë flamuri.
Mbi shpate,-prroje e pika gjaku,
E nën parmendë kokra gruri.
Na duheshin të dyja pranë,
Dhe ne i mbajtëm aq të tenda;
Kështu u endem si viganë,
Një këmbë shpata,një parmënda.
Ky vend si mund ta lidhte turkun?!
Me gjak e bukë, ndaj ju përgjegj,
Me llërë trimi e shpatull bujku,
(Kështu na tha i madhi Gjergj)
Dhe eci siç e la i madhi,
Parmëndë e shpatë lartë i ngriti.
Dhe djersa faqen na i zbardhi,
Dhe shpata ballin na e ndriti.

- poezi nga Agim Shehu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019