Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Agim Vinca

Tags: Agim Vinca

Vendlindja: Veleshtë (Strugë)      Mosha: 70 Vjeç   Shenja e Horoskopit: Binjaket  
Agim Vinca është një poet i njohur. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Strugë. Studimet për gjuhë dhe letërsi shqipe i kreu në vitin 1970, në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës, ku edhe magjistroi dhe doktoroi. Është profesor ordinar në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, ku ligjëron Letërsinë e sotme shqipe. Agim Vinca është njëri nga poetët e njohur bashkëkohorë shqiptarë dhe njëri ndër studiuesit e dalluar të...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.7 / Votuan:  10

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2017