Agron Xhunga

(1947-2015)

  • Ndërroi jetë më:
  • 23-4-2015
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Agron Xhunga është autor këngësh i njohur. Agron Xhunga radhitet nder personalitet e shquar të muzikës së qytetit të Durrësit sikurse janë Shaqir Kodra, Hajg Zaharjan, Enver Qerimi, Ylli Ramzoti e të tjerë emra të njohur të botës së muzikës.

Xhunga që në moshë të re spikati me talentin e tij dhe me instrumentin e dashur fizarmoniken u bë i njohur jo vetëm në skenën e Durrësit por në të gjithë vendin.
Për shumë kohë ai punoi në Shkollën e Mesme “Jan Kukuzeli” të Durrësit dhe vitet e fundit në Qendrën Kulturore të Fëmijëve të qytetit bregdetar duke mos reshtur se përgatituri koncerte dhe aktivitete si brenda ashtu edhe jashtë vendit. -

Ka ndërruar jete në moshën 68-vjeçare kompozitori I mirënjohur durrasak Agron Xhunga. Artisti vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë, ndërsa homazhet në nder të tij janë zhvilluar pasditen e sotme në teatrin “Aleksandër Moisiu” të qytetit të Durrësit.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0