A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Në Pjatën E Urisë

Në pjatën e zbrarur ngopet uria
Duar që shtrihen e asgjë nuk marrin
Dhëmbë që skërrmiten paq nga pangopësia
Jetë që fashiten e bëjnë përvete varrin.

Në pjatën e mbushur zgërlaqin babëzinë
Me barkun si hambar hiç të ngopur s'kanë
Në mishin e pjekur predikojnë urinë
E shqyejnë pa mëshirë edhe vazhdojnë e hanë.+

Në pjatën që mbushet e zbrazet çuditshëm
Skeletet të pamishtë në hell pjekin trishtimin
Në mllefin e varfërisë me sy të lemeritshëm
Shoh sërisht Migjenin që këndon mjerimin.

| Albi Lushi | 22 Gusht 2016

- poem written by Albi Lushi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019