Ali Podrimja
Ali Podrimja

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1942-2012)

  • Ndërroi jetë më:
  • 21-7-2012
  • Vendlindja:
  • GjakovëBiografia

BIOGRAFIA: Ali Podrimja është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Ali Podrimja lindi në Gjakovë ku edhe kaloj rinine. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jetoi tërë jetën. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelektual të poetit janë vitet pesëdhjetë. Më 1957 botoi poezinë e parë në revistën "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarët në Kosovë përjetonin njërin nga terroret me të egra të pushtuesit serb, kohën e aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve dhe të shpër...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 19