Andon Z. Çajupi
Andon Z. Çajupi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1866-1930)
  • Emri i Vërtetë:
  • Andon Zako Çajupi:
  • Vendlindja:
  • Sheper Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Andon Z. Çajupi është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Andon Zako Çajupi, (27 mars 1866 - 11 korrik 1930), ishte poet i shquar, veprimtar patriot dhe demokrat revolucionar shqiptar. Andon Zako Çajupi lindi në Sheper të Zagorisë. Jetoi dhe vdiq ne Egjipt. Mbiemri i tij i mesem i vërtetë ishte ÇAKO mirepo per arsye te panjohura me kohe i mbeti ZAKO. Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në Egjipt, ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 17