Andos
Andos
Andos
  • Emri i vërtetë:
  • Adnan Sinani
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop-rock
Andos është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. I lindur në Kosovë, Adnan Sinani filloi të merret me muzikën rock që në moshe të re, i influencuar nga muzika rock e viteve ’70, ’80 e ’90. Andos është i dashuruar me grupin "Gjurmët", i cili ka qënë grupi kosovar që e ka influencuar më shumë.

Në vitin 2000, Andos filloi të merret me muzikë si kitarist i grupit "7me7" dhe ishte pjesë e këtij grupi për 3 vjet.

Nga viti 2003 deri me 2007, Andos u bashkua me Mentor Hazirin në grupin "Kthjellu", ku kishte rolin e kitaristit dhe tekstshkruesit, ku shkruajti shumicën e këngëve për grupin.

Në Maj 2009, Andos merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Vetem Nje Enderr".

Në Maj 2009, Andos merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Free Spirit", në bashkëpunim me Xuxi.

Në Maj 2010, Andos merr pjesë në VFM 2010 me këngën "Vetem Nje Enderr".

Në Dhjetor 2009, Andos merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Free Spirit", në bashkëpunim me Xuxi.

Në Maj 2010, Andos merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Vetebesimi".

Në Maj 2011, Andos merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Vetebesimi".

Në Qershor 2011, Andos merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Vetebesimi".

Në Qershor 2012, Andos merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Adrenalina", në bashkëpunim me Eugent Bushpepa.

Në Qershor 2012, Andos merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Adrenalina", në bashkëpunim me Eugent Bushpepa.

Më datë 29 Qershor 2012, Dj Dalool & Andos publikojnë videoklipin "Ti Je Ajo". Muzika e këngës u punua nga Dj Dalool, Andos, teksti u shkrua nga Andos. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Dj Dalool & Andos u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Më datë 30 Korrik 2012, Dj Dalool & Andos publikojnë videoklipin "The One".

Në Nëntor 2012, Andos merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Ku Je Ti", në bashkëpunim me Dj Dalool.

Më datë 15 Qershor 2013, Andos publikon videoklipin "Lufte E Humbur". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, Andos u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2013 (2013), Top Fest 10 (2013).

Më datë 2 Nëntor 2013, Andos publikon videoklipin "Ma E Mira N'botë". Muzika e këngës u punua nga vetë Andos, teksti u shkrua nga vetë Andos.

Më datë 7 Shkurt 2014, Andos publikon videoklipin "Theory Of Trust".

Më datë 2 Maj 2014, Andos publikon videoklipin "Just A Dream".

Më datë 9 Maj 2014, Andos publikon videoklipin "Veri Dhe Jug". Me këtë këngë, Andos merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Më datë 4 Prill 2016, Andos publikon videoklipin "Dëgjo Zemrën Time Që Të Do". Muzika e këngës u punua nga vetë Andos, teksti u shkrua nga Kadisha Sinani, Andos.

Më datë 29 Mars 2018, Andos publikon videoklipin "Ata Sy". Muzika dhe teksti u shkruan nga vetë Andos.

Në Maj 2019, Andos merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Ata Sy".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: qlirche qlirche  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Andos »

Komente 0