Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Shpresa E Deshtakut

Disa here ta kisha peshperitur
e prap sot te shoh te brengosur
Pse ore mik rrin i koklavitur
Ne heshtje sikur nje i marrosur?

I urreja gjithnje deshtaket
E tu luta mos te beheshe i tille
e sot te shoh te dehur me farmaket
E kesaj bote e nje sistemi servil

Mos ore mik, mos u dorezo!
Ngrie koken dhe hapi syte,
i shkelur, i shtypur, mbase po
Por mos harro nje te vyer vyrtyt

Se edhe ai i denuar qe te vdese
dhimbjes i ben balle vetem me shprese!

- poezi nga Anida Rexha


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  5