Anxhela Peristeri
Anxhela Peristeri
Anxhela Peristeri
  • Vendlindja:
  • Korçë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 37 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 24 Mars 1986
  • Horoskopi:
  • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Anxhela Peristeri është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Anxhela Peristeri numëron rreth 21 vite karrierë aktive në muzikë me një aktivitet të shtruar mes Shqipërisë, Greqisë e diasporës. Një personalitet i botës së spektakleve shqiptare duke renditur “Miss Albania 2001”, “Your face sounds familiar”, “C’est la vie” etj… Në vitin 2004 publikon albumin e saj të parë “Për ju” ku ndodhen HIT-et “Ishe mbret”, “Prapë do t’i lutem”, “1001 djem” etj… Pjesëmarrëse në festivale në mbarë trojet shqipfolëse si: “Top Fest”, “Festivali i Rtsh”, “Mikrofoni i Artë”, “Nota Fest”, “Kënga Magjike”. Në vitin 2020 shpallet kampione e “Festivalit të 59-të të RTSH” me këngën “Karma” dhe në maj të 2021 përfaqëson Shqipërinë në “Eurovision”, ku arrin me sukses në finale. Në vitin 2022 publikon mini albumin (EP) “N’Tiranë) i cili i paraprin koncertit të saj të dytë recital “Aromë gruaje”.

Anxhela Peristeri mori mësimet e para ne vendlindje, liceun artistik e mbaroi ne Tirane, ndërsa Fakultetin Akademik e kreu ne Greqi. Anxhela ka jetuar duke kënduar në Greqi ku ka marre pjesë edhe në 'X Factor', ndërsa ka mohuar lidhjen me një këngëtar grek. Pas shumë vitesh mungesë në ekranet dhe në skenat shqiptare, viti 2014 shënoi rikthimin e këngëtares Anxhela Peristeri me një këngë dhe një klip të ri të titulluar "Femer Mediatike". Edhe pse prej vitesh ka jetuar në Greqi, ajo zgjodhi ti rikthehet sërish audiencës shqiptare. Tashmë këngëtarja simpatike jeton në Tiranë dhe po merr rregullisht pjese ne festivalet dhe spektaklet qe zhvillohen ne Shqiperi. Eshte fituese e edicionit te pare te "Your Face sounds familiar" dhe e dyta ne "C'e la vie", por fitorja ne Kenga Magike 2017 vulos suksesin e saj.

Në Dhjetor 2001, Anxhela Peristeri & Alfred Meminaj marrin pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Vetem Ty Te Kam".

Në vitin 2004, Anxhela Peristeri publikon albumin "Per Ju", ku spikat hiti i saj i parë "Ishe Mbret".

Në Maj 2004, Anxhela Peristeri merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "1001 Djem".

Në Shtator 2005, Anxhela Peristeri merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Hej Ti".

Në Nëntor 2005, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Sonte Dridhuni", ku u shpërblye me çmimin e dytë, në bashkëpunim me Big Man.

Në Shtator 2006, Besmir Metani & Anxhela Peristeri marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Kaliente".

Më datë 28 Maj 2007, Cani & Anxhela Peristeri publikojnë videoklipin "Mos Me Harro".

Më datë 21 Mars 2014, Anxhela Peristeri rikthehet ne Shqiperi dhe publikon videoklipin "Femer Mediatike". Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 në vitin 2014. Kënga e saj është e rrymës elektro-swing me tekst të Rozana Radit ndërsa, videoklipi u realizua nga Max Production, duke sjellë Anxhelën në versionin “burlesque” alla Aguilera.

Në Nëntor 2014, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Ai Po Iken".

Më datë 25 Shkurt 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Bye Bye", në bashkëpunim me kengetarin e njohur braziljan Marcus Machado. Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 5 Maj 2015, Anxhela Peristeri, Aurel Thellimi, Blerina Braka & Erik Lloshi publikojnë videoklipin "S'ka Si Ne".

Më datë 6 Korrik 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Ta Kam Dhon". Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 9 Tetor 2015, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Si Po Jetoj". Me këtë këngë, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Në Shtator 2015, Erik Lloshi & Anxhela Peristeri marrin pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "T'kam Bere Te Qash", ku u vleresuan me çmimin "Dueti Me I Mire".

Më datë 10 Korrik 2016, Gold AG publikojnë videoklipin "Llokum", në bashkëpunim me Anxhela Peristeri & Labi.

Më datë 4 Tetor 2016, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Afer Meje". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri.

Në Shtator 2016, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Genjeshtar", ku fiton çmimin e dytë.

Më datë 14 Mars 2017, Anxhela Peristeri & Aurel Thellimi publikojnë videoklipin "Qesh".

Më datë 5 Qershor 2017, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "I Joti". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Tetor 2017, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2017 me këngën "E çmendur", ku fiton çmimin e parë.

Më datë 14 Maj 2018, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Insanely In Love", në bashkëpunim me Kastriot Tusha. Ky është versioni anglisht-italisht i këngës "E Çmendur". Muzika u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Olti Curri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 17 Shtator 2018, Anxhela Peristeri publikon këngën "Shpirti Ma Di". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri.

Më datë 29 Tetor 2018, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Pa Mua". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga vetë Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga Sebastian Production.

Më datë 28 Mars 2019, Anxhela Peristeri & Mateus Frroku publikojnë videoklipin "Muza Ime". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi) & Anxhela Peristeri. Produksioni audio u realizua nga Threedots.

Më datë 26 Prill 2019, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Maraz". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Ronela Hajati & Anxhela Peristeri. Produksioni audio u realizua nga Threedots.

Në Maj 2019, Anxhela Peristeri merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngët "Pa Mua" dhe "Muza Ime".

Më datë 7 Korrik 2019, Gold AG publikon videoklipin "Fiksim", në bashkëpunim me Anxhela Peristerin. Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Shtator 2019, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Shpirt I Bukur". Muzika e këngës u punua nga Stine, ndërsa teksti u shkrua nga Anxhela Peristeri & Stine. Videoklipi u prodhua nga kompania Sebastian Production.

Në Shtator 2019, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Dikush I Imi".

Më datë 18 Janar 2020, Anxhela Peristeri & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Ata". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Maj 2020, Anxhela Peristeri & Sinan Vllasaliu marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Ata".

Më datë 1 Korrik 2020, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Dashni". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Anxhela Peristeri.

Më datë 20 Korrik 2020, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Lujta". Muzika e këngës u punua nga Ronela Hajati, ndërsa teksti u shkrua nga Ronela Hajati & Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga Sebastian Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Tull Production.

Në Dhjetor 2020, Anxhela Peristeri merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Karma". Më datë 1 Mars 2021, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Karma". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 9 Qershor 2021, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Nuk Me Doje". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga kompania Sebastian Production.

Më datë 19 Korrik 2021, Sinan Hoxha & Anxhela Peristeri publikojnë videoklipin "Puthje". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga & 2 Step, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 29 Janar 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "N'Tirane". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Anxhela Peristeri.

Në vitin 2022, Anxhela Peristeri publikon albumin "N’Tiranë Ep".

Më datë 5 Shkurt 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Me Ty Do Dehem". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Anxhela Peristeri.

Më datë 19 Shkurt 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Lajkat". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari.

Më datë 7 Mars 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Jemi Larg". Muzika e këngës u punua nga Armend Rexhepagiqi, teksti u shkrua nga Aida Baraku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Fatjon Miftari. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 4 Maj 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Vallezim". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Gramoz Kozeli & Klajv Kajno.

Më datë 17 Qershor 2022, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Adrenalina". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Anxhela Peristeri, teksa për arranzhimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 30 Korrik 2022, Capital T, Anxhela Peristeri & Mandi publikojnë videoklipin "Habibi". Për muzikën dhe orkestrimin e këngës u kujdes Irkenc Hyka, ndërsa tekstin e kanë shkruar bashkarisht Anxhela Peristeri & Capital T. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Shtator 2022, Anxhela Peristeri merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Kalimtar".

Më datë 14 Janar 2023, Anxhela Peristeri & Labinot Tahiri publikojnë videoklipin "U Deshtëm". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Irkenc Hyka.

Më datë 10 Shkurt 2023, Anxhela Peristeri & Stivi Ushe publikojnë videoklipin "Morena". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Stivi Ushe & Alex Gjonpalaj, ndërsa tekstin e shkroi Stivi Ushe. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alex Gjonpalaj.

Më datë 10 Shkurt 2023, Anxhela Peristeri & Stivi Ushe publikojnë videoklipin "N'ëndrra (Remake)". Për muzikën e këngës kanë punuar bashkarisht Stivi Ushe & Alex Gjonpalaj, ndërsa tekstin e shkroi Stivi Ushe. Produksioni audio u realizua nga Alex Gjonpalaj.

Më datë 10 Maj 2023, Anxhela Peristeri & G Bani publikojnë videoklipin "Te Dua". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga G Bani. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Maj 2023, Anxhela Peristeri & Labinot Tahiri marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "U Deshtëm".

Më datë 3 Korrik 2023, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Flakë". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Stivi Ushe, Alex Gjonpalaj & Anxhela Peristeri kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Stivi Ushe & Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alex Gjonpalaj.

Më datë 28 Korrik 2023, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Bonbon", në bashkëpunim me Fatjon Dalipin. Kënga është kompozuar nga Marenglen Boja, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Marenglen Boja & Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Marenglen Boja.

Më datë 1 Dhjetor 2023, Anxhela Peristeri & Vedat Ademi publikojnë videoklipin "1960". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Elios Shuli. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Kledi Bahiti.

Më datë 12 Janar 2024, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Para Teje". Kënga është kompozuar nga Irkenc Hyka, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Irkenc Hyka & Anxhela Peristeri. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 14 Shkurt 2024, Anxhela Peristeri publikon videoklipin "Me Pligoses".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Anxhela Peristeri »

Komente 18