Aristoteli
Aristoteli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

 • Vendlindja:
 • StagiraBiografia

BIOGRAFIA: Aristoteli është një autor/publicist i huaj. Aristoteli (Stagira, 384 pes ose 383 pes - Chalcis, 322 pes) ishte një filozof, shkencëtar dhe logjik i lashtë grek. Aristoteli konsiderohet të jetë një nga mendjet më universale, inovative, pjellore dhe me ndikim të të gjitha kohërave, si për gjerësinë dhe thellësinë e fushave të tij të dijes, përfshirë atë shkencore. Me Platonin, mësuesin e tij dhe Sokratin ai konsiderohet gjithashtu një nga etërit e mendimit filozofik perëndimor, i cili veçanë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Aristoteli

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria është një shpirt i vetëm që jeton në dy trupa.
   aforizma
  0
  877
 • 2021-02-08 14:34:41
  Natyra nuk bën asgjë të kotë.
   aforizma
  4
  874
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk dashuron vërtet ai që nuk dashuron pa reshtur.
   aforizma
  1
  873
 • 2021-02-08 14:34:41
  Fatkeqësia shfaq miqtë e rremë, kurse koha i shfaq të dy llojet e miqve.
   aforizma
  1
  870
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një dallëndyshe nuk bën pranverë.
   aforizma
  1
  870
 • 2021-02-08 14:34:41
  Kush s'është i aftë të jetojë në shoqëri, apo nuk ka nevojë sepse i mjafton vetvetja, ose është kafshë ose hyjni.
   aforizma
  0
  869
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu i urtë nuk kërkon lumturinë por mungesën e dhimbjes.
   aforizma
  0
  869
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dinjiteti nuk matet me titujt që zotëron, por me vetëdijen që i meriton.
   aforizma
  0
  868
 • 2021-02-08 14:34:41
  Askush nuk është mik i atij që ka shumë miq.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është nga natyra një kafshë politike.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është nga natyra një qenie shoqërore.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu i matur nuk thotë çdo gjë që mendon, por mendon çdo gjë që thotë.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu meriton lëvdata apo qortime vetëm për gjërat që mund të zgjedhë të bëjë apo të mos bëjë.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njohja e vetvetes është baza e gjithë urtisë.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pas çiftëzimit secila kafshë është e trishtë.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Së pari duhet të jetosh, pastaj mund të filozofosh.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Veprimi i përket të tashmes; shpresa, të ardhmes; kujtesa, të shkuarës.
   aforizma
  0
  867
 • 2021-02-08 14:34:41
  Askush nuk bëhet tiran për t'u mbrojtur nga i ftohti.
   aforizma
  0
  866
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ata që dinë, bëjnë. Ata që kuptojnë, japin mësim.
   aforizma
  0
  866
 • 2021-02-08 14:34:41
  Aty ku takohen aftësitë e tua me nevojën e botës, aty është thirrja jote.
   aforizma
  0
  866

Komente 0