A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Gruri

Gruri është populli im
Trupi i tij thekur nga dielli
Me shpresën si kalliri

Ngjyra e farës prej ari
Tokën e butë përfaqëson
Çdo stinë me shtatin fillak
Rritet ngrihet teptisë
Retë i vërshon

Kur pluhuri ka pikturuar
Ngjyrën e lëkurës së tij
Kërcejtë janë bërë lisa
Malet plisa

Në çdo hulli të historisë
Albumine
Në të ndarat e hambarit
Petale prerë në copa
Kokrra e lashtësi
Dhe varieteti “Evropa”

- poem written by Avni Azizi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019