Më mbaj mend (për 1 muaj)

Azem Deliu
  • Vendlindja:
  • Rezalle (Skenderaj) 
  • Mosha:
  • 25 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Janar 1996
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♑ Bricjapi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  33

Azem Deliu është poet. Azem Deliu eshte nje poet dhe prozator qe gezon reputacion ne qytetin e tij dhe me gjere, ndonese eshte vetem 16 vjecar dhe ndonese s'ka botuar ende asgje. Shkollen fillore e kreu ne fshatin Polac te Skenderaj-t, perkatesisht ne shkollen "Drenica".Para se te regjistrohej ne Gjimnazin "Hamez Jashari" te Skenderajt.Me 7 qershor te vitit 2012 ne sallen e leximit te bibliotekes komunale te Skenderaj-t, prezentoi punimin letraro-shkencor e analititk "Brilanca Kadare, stili, sukseset dhe zenkat" kushtuar gjeniut te letrave shqipe, Ismail Kadarese.Punim ky qe pati nje sukses te papritur.Se ai e pelqen vepren e Kadarese do vije edhe nje deshmi tjeter, me 19 shtator 2012 ai dergon leter Komitetit NOBEL te Stockholmit, qe cmimin NOBEL ne letersi, t'ia ndaje Ismail Kadarese.Kerkese qe fatkeqesisht, s'u mor parasysh.Ka shkruar shume poezi, qe ndonese te pabotuara kane korrur sukses me publikimin e tyre ne internet.Poezite e tij kryevepra jane:"Telefonata", "Dasma e gjakut" qe ka mbajtur nje kohe te gjate vendin e pare ne webfaqen teksteshqip.com, si dhe balada e tij e vetme "Fli shpirti i motres".Aktualisht ndjeke mesimet ne klasen e 11 te Gjimnazit natyror, dhe vazhdon te shkruaje me nje emer gjithnje ne rritje.Nuk jane te pakte ata qe mendojne se letersia nje dite, do ta shkruaje me te arta emrin e tij.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

2Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet