Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Azem Shkreli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  50
(1938-1997)  
  • Vendlindja:
  • Rugovë 
BIOGRAFIA: Azem Shkreli është një shkrimtar shumë i njohur. Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit, shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e zgjeroi spektrin tematik, e subjektivizoi dhe intimizoi heroin lirik, dhe çka është më me peshë, solli një ndjesi të re, të mprehtë, ndaj gjuhës, ndaj fjalës. Kështu, ajo i hapi rrugë bindshëm poezisë së viteve pesëdhjetë, të ngarkuar me patosin e euforisë kolektive. Azem Shkreli lindi më 1938 në...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Ali Podrimja

Esad Mekuli

Petro Nini Luarasi

Arben Duka

Fatos Arapi

Vorea Ujko

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Gjon Buzuku

Ervin Hatibi


Tags: Azem Shkreli

Azem Shkreli në Kartolina:

Të Gjitha Kartolinat

Krijo Një Kartolinë


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet