TEKSTESHQIP

Bajrush Doda
Ali Pasha
Lyrics

Drit a dal, dielli ska le
Po Ali Pasha trim me rrfe
Heret natje pasha koka qu
I ka math çizmet deri n’gju
Ka zan atin me shalu
Ja ven frenin prej florinit
Edhe shalen te telatinit
E shtregon me tre kollana
Hidhet ati bash si zana
Bash si zana ne bjeshk t’Tomorrit
O dal pasha te dyrt e oborrit
N’der t’oborrit kur paska dal
Qoj e thirri e lumja nanë
Amanet i ka than mori loke
Mu bon nder miqve edhe shokve
Mu bon nder,kush te jet per nder
Mos t’len varfum mem kja ne der
Mos le te varfum ne der me kja
Por me mu dal si moter si vlla
Me mu dal si nane si tate
Si te paret na kan lan zanat
Se na kan bi do pun te reja
Du me dal nane dej ka peja
Dej ka peja, dej ka reka
Me u perpjek po te Haxhi Zeka
Se nane se di kur kemi me u pa
Kjo pune orok nuk ka
Nuses vet, pasha po ibon za
Pash at zot ty moj qet ka fal
Ma nigon nuse ni fjal
Amanet du me ta lon qet djal
Ma rrit djalin moj djal bujar
Le te bohet trim djal kuvendtar
T’din me pri djali me ndigiue
Ku tjet puna me qillu
Edhe armet besa kurr mos mi lshu
Me qendru per kanun te vet
Ne koft najher nali zi
Vjen e hin ne guci
Dej sa tjet djali kerthie
Bone zemren ti moj gur edhe krep
Mja pre djalit kryet ne djep
Mos mja lsho knjazit ndor te gjall
Mos te m’bohet djali n’shqipni pralle
Se o i nipi i skenderbeut
Po edhe i biri po more i Ali Begut
Nuk ka kurgjo ma zi
Knjaz Nikolles more me i sherby
Me ja vu kapicen ne kry
Edhe Knjazit more sa tjet jeta
Me ja la pagdhet t’dheta
Ma mir ne dhe te kjahet per mall
Mos e lene shkja me nejt perballe

DËRGOI: