Benjamin Constant
Benjamin Constant

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1767-1830)
 • Vendlindja:
 • Paris Francë

Biografia

BIOGRAFIA: Benjamin Constant është një autor/publicist dhe autor këngësh i huaj. Henri-Benjamin Constant de Rebecque (25 tetor 1767 - 8 dhjetor 1830), ose thjesht Benjamin Constant, ishte një aktivist dhe shkrimtar politik zviceran-francez mbi teorinë politike dhe fenë. Një republikan i angazhuar nga 1795, ai mbështeti grushtin e shtetit të 18 Fructidor, (4 shtator 1797) dhe atë pasues më 18 brumaire, (9 nëntor 1799). Gjatë Konsullatës, në 1800 ai u bë udhëheqësi i Opozitës Liberale. Pasi e mërziti Napoleonin dhe u largua ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Benjamin Constant

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit që shfaqen të fortë, në të vërtetë janë shumë të ndjeshëm, por shfaqen të tillë pasi ndjeshmëria e tyre, duke qenë e vërtetë, i bën të vuajë.
   aforizma
  0
  343
 • 2021-02-08 14:34:41
  Problemi i madh i jetës është dhimbja që shkaktohet.
   aforizma
  0
  343
 • 2021-02-08 14:34:41
  As metafizika më e sofistikuar nuk e justifikon njeriun që ka copëtuar zemrën që e dashuronte.
   aforizma
  0
  342

Komente 0