Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Besar Likaj
  • Vendlindja:
  • Elbasan 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Francë 
  • Mosha:
  • 33 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Dhjetor 1986
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♐ Shigjetari
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.8 / Votuan:  13

Besar Likaj është autor këngësh i njohur. Në moshën 6 vjeçare ai filloi të mësoi pianon në shkollën e muzikës "Onufri" në Elbasan (Shqipëri). Në moshën 14 vjeç, ai shpërngulet në Bordo, Francë, ku vazhdon studimet per letërsi dhe muzike. Mbasi mbaroi ciklin e mesëm me çmimin e parë ne Conservatoire National de Bordeaux për piano, në moshën 20 vjeçare, Besar u shpërngul në Paris dhe përfundon gjithashtu studimet me çmimin e parë në Conservatoire National de Paris për kompozim dhe muzikë dhome. Në fund të studimeve të tij Besar Likaj vendos ti përkushtohet kompozimit.

Në 2011 Besar Likaj merr pjesë si kompozitor në Concours de l'Eurovision 2011 (Albanie) me këngën "E bukura dhe bisha" interpretuar nga Besa Kokëdhima

Në 2012 kompozon të gjithe muzikën e filmit me metrazh të gjatë Ruptures, menaces nocturnes me regjizurë të Ana Gironella (në rol kryesor Nawell Madani ndër te tjerë...)

Në vitin 2013, ai mori çmimin "Magjia e parë" në festivalin Kënga Magjike me këngën "Ndej" interpretuar nga Xhoi

Në vitin 2014 Besar Likaj ështe kompozitori/soundesigner i agjencisë e OOB. Ai ka kompozuar muzikë për disa fushata publicitare për marka lluksoze si Yves Saint Laurent, Lancôme, Serkan Cura etj.

Në 2015 bëhet pjesë e ekipit të iTV Studios France si kastues i emisionit The Voice : La Plus Belle Voix

Viti 2016 është viti ku Besar Likaj prodhon në bashkpunim me Sebastien Fouster single-in e parë për këngëtaren Diem të titulluar Here You Gun. Ky vit është një pikë referimi e rëndësishme sepse ai do të ketë gjithashtu eksperiencën e tij të parë si regjizor në këtë klip.

Në vitin 2017, bashkpunon me Sebastien Fouster dhe Diem në krijimin e albumit të parë Pop Urban që do të jetë një produksion i shtëpisë de diskut Universale të Muzikës në Francë. Ky album është përdorur në media rreth botës : France Télévisions, NBA, BBC, Eurosport, 11 Gjallë, Kanal 5, NRK, TV3 (Suedi), TV3 (Norvegji), RBB Fernsehen, ProSieben, etj... Këngët i këtij albumi ndodhen ne emisione dhe seliale si : KOMPLEKSE: Nuk është e Lehtë të Jesh Azealia Bankse, John Boyega në SCAD Savannah Film Festival, Skam Francë, Parajsë Hotel, etj

Në vitin 2018, Besar Likaj prodhon, kompozon dhe është regjizor në klipin e dytë të Diem titulluar SAM. Albumi i parë "Urban Pop" vazhdon të degjohet në mbarë botën ( C8 në serialin Access me rol kryesor Ahmed Sylla, ndër të tjerë...). Gjithmonë në bashkëpunim me Sébastien Fouster, dhe Diem ai krijon albumin e tyre të dytë, Fëmijët Shkojnë Pop 2 prodhuar në Universal Music Group.

Muzika e rëndë klasike është nje tipar i rëndësishëm në krijimet e Besarit por ai arrinë alkiminë mes saj, modernitetit, eklektizmit dhe inovimit. Besar Likaj është sot një artist me bashkëpunime të shumta në ekuacione të ndryshme muzikore. Në këte faqe Besar Likaj na fton në pasionin e tij, në botën e tij, MUZIKA.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet