Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Mërgimin


Pikon Loti I Gurbetit

"Diku i frymezuem...."

Këndon bilbili n’gem të  plepit
Nji kang malli i këndon gurbetit
Ai bilbil që këndon përvjet
Kanga e tij që kish lezet
Sot po këndon vllaznit e vet
Se kan ikun për gurbet
Ai bilbil ndigjo çka thot
Lot e vargje s’po i mban dot
Lot për faqe tuj i ra:
-Ah more vlla i  lumi vlla
E kerrkujt s’asht kjo dynja
E hallall s’muj me t’a ba
Se ket zëmer m’a ke vra
M’a ke vra ket zëmer t’shkret
Kur m‘je nisun për gurbet
Ngo bre vlla çka due me t’ than
Kerrkush s’mun me ngran dynjan
Se gurbeti asht plagë e rand'
Se n’gurbet s’gjen bab e as nan'
E nuk gjen vlla as moter
Nuk e gjen të shkreten voter
Kur i more udht‘ e gjata
A t’u dhimten nana e baba
A t’u dhimten vlla e moter
A t’u dhimt e shkreta voter
A t’u dhimten ty këto male
Ku e çove jeten plot me halle
A t’u dhimten keto fusha t’blerta
Ku i kalove kohet e vjetra
A t’u dhimt fyelli i çobanit
Kur jehonte n’bjeshket kreshnike
Kur i këndonte kreshnikt e malit
Që luftuen për token shqipe
A t’u dhimten krojet me uej
Qysh po t’duket dheu i  huej
Gjuhen shqipe askush s’ta flet
Qysh po t’duket i ziu gurbet
Qysh po t’duket atje jeta
Tuj punu do pune jo t’lehta
Tuj punu do pune të randa
A po t’bjen nder mend ty nana
Ajo nane që ty t’ka lind
Ajo nane që mezi t’ka rrit
Që kurr se priti ket t’zez dit
Me ju njom me lot dy syt
Ajo nânë që e le shkret
E u nise për gurbet
Ajo nânë që rrin tuj t‘prit
Për me i ardh e bardha dit
Kjo errsinë me ju ba drit
Me ju tha loti te syt
Dhe njihere me t’marr n’gryk
Me t’marr n’gryk e me t’shrengue
Që s’i ban zemra me t’mallkue
Po ul e shkreta n’prag te shpise
Me duer nalt prej Perendise
E i lutet hiç pa ndal
-Ruejma Zot ti, mue at’ djal
Ah bane Zot e t’ me kthehet gjall
Aman Zot pash hatrin tand
Ti që e ke n’dore krejt dynjan
Ruejma djalin kudo t’jet
Gja e keqe mos m‘e gjet
Aman Zot pash forcen tande
Ndigjoj lutjet kesaj nane
Ti kesaj nane ia din hallin
E qysh po t’lutet rueja djalin
Nana t’fort zemren e ka
Dhe pse rrin gjithmon tuj qa
Paj e shkreta nuk ka faj
Se merzitet per djal t’saj
E mendon vec per ty o djal
Me t’perqaf me ty me u cmall
Mes dy syve me t’puth n’ball
Me t’pas afer sa t’jen gjall
Me i  pas nipat perreth vetes
Me ia zgjat ymrin te shkretes
Me t’pa nusen tuj punue
Nanes tande me i ndihmue
Hic pa u lodh e pa pritue
Me u bashkue t’gjith nji sofer
Si kan than , si vlla e moter
Ngom bre vlla vetem dy fjal
Ktheu te nana sa t’jen gjall
Se kur t’vdesin ku me marr
N’dac nje gja ti  per me dit
Se kur t’vijn e zeza dit
Nana jote me ndrrue jet
E ti larg je ne gurbet
Pike ne zemer ka me t’mbet
Besa-bes bahesh pishman
E vet me veti ke me than:
-M’fal te lutem, m’fal moj nan
Qe kam ik , vetun t’kam lan
T’kam lan ty per rruge t’gurbetit
Sa t’jam gjall s’ja fali vetit
M’fal moj nan pash t’Madhin Zot
Qe t’kam ba me derdhun lot
M’fal moj nan qe t’lash me m’prit
Jam pishman me i  nxjerr dy syt
Ah gurbet ti qofsh mallkue
Gjith kjo dhimbje m’ka kaplue
E s’po mundem me durue
N’pranga t’forta m’ke robnue
Zemren fort m’a ke helmue
Kam lan nanen tuj vajtue
Dit e nat tuj m’pritun mue
Rrugen tande kam lakmue
E tash nana mue m’ka vdek
Jam pishman persa t’kam jete
T’mallkofte Zoti bre gurbet
Po cka m’duhet mue paraja
Po cfare vlere ka dynjaja
Po cka lypa une n’gurbet
Kam lyp syt e s’i kam gjet
Krejt dynjan e kam mbi shpin
Kam hup besen e burrnin
Kam hup nderin e krenarine
Kur t’lakmova pasurine
Kur i mora rrugt‘ kesaj bote
Kur t’lash vetun moj nan loke
Ah moj nan po t’qaj te varri
Prej gurbeti t’eshte kthye djali
-Nane u ktheva,fshije lotin
Nane u ktheva , cou pash Zotin
Cou moj nane per me pa djalin
Qe me lot po t’flladit varrin
Sot ka ardh , po t’lyp hallallin
Lot per faqe tuj i ra
At’her nana dy fjale tha;
-A u ktheve bir i nanes
Prej gurbetit ,gurbet zanes
A je kthye, a po m’rren varri
A njimend m’u ka kthye djali
Jo,jo, mue djali m’ka lan vet
Ka marr rrugen per gurbet
E nuk kthehet kurr per jet
Edhe tashti kur kam vdek
Po, une djalin e paskam pran
E dy fjale po due me i than:
-Djali jem due me t’kallzue
Kohe te veshtira kam kalue
Per ty nana tuj mendue
Lot per faqe ,vij tuj m’shkue
Se as gjumi nuk m’ka marr
Tuj mendue per ty mor djal
As kur vdiqa, s’i mbylla syt
Se hala une jam tuj t’prit
Se hala nana po t’pret
Lot per faqe m’shkojne si det
Se hala n’ket dhe s’jam tret
Jam e gjalle e nuk kam vdek
Sa kesh gjalle s’ju gezova jetes
Tuj pas djalin shum larg vetes
Tuj pas djalin larg n’dhe t’huej
S’kam ngran buk, as s’kam pi uej
Kur m’je nisun per megrim
Nuk kam pa ma qejf as gezim
Ka vuejt nana pa mbarim
Lotet s’jan tha ne syrin tim
E s’kam shti une gjum nder sy
Tuj prit djalin me m’u kthy
Mue kjo ndarje m’ka shkatrrue
Kam mbet vet si zog i true
E s’po mundem me  durue
Me kete ndarje per me u mesue
Aman ruejna Zot i  Madhi
Nan e bir me u nda per se gjalli
-O bir  i nanes due me t’than
Fale nanen ,t’kam fol rand
Mue varri s’po len brenda
Edhe ketu po me kjan zemra
Bir i lokes po t’tregoj
Per pa t’fal s’po mund duroj
Se t’kam djale e s’kam nga t’coj
Por as lotin s’ta harroj
Sa kam vuejt e din vec Zoti
T’kjoft hallall dhimbja dhe loti
Ty mor bir qe m’ke lan vetun
T’kjoft hallall malli i  tretun
T’kjoft hallall ty loti i derdhun
T’kjoft hallall , gjumi i nates
T’kjoft hallall ty gjini i nanes
Bir , ngoe nanen t’thot dy fjal
Sot ty nana t’a ban hallall
Lutju nan dhe Zotit t’Madh
Lutju shume Zotit me t’fal
Lutju loke  hic pa ndal
Per me pas ti t’plot hallallin
Per me fshi ti, bir gjynahin
Lyp vec falje tuj lut ALLAHIN
Djali i shkret tuj ndie keto fjal
Nuk e don ma veten te gjall
Fjalet e nanes e vrasin te mjerin
Thelle ne zemer , n’shpirt e therin
Lotet e nanes kur kujton
Te gjall veten nuk e don
Kur kujton nanen tuj prit
Mallkon veten me gjith shpirt
Kur n’sy te nanes kujton lotin
Me dore t’vet e shkul flokin
Kur kujton nanen e vet
I shkon mendja per me vdek
-Nana jeme ,jam pendue shum
Ah m’u baft kjo zemer shkrum
Nan , pasha Toke e pasha Qiell
Pasha Hane e pasha Diell
Pasha Lotin qe ke derdh
Pasha Shpirtin tand moj nan
Te Ai Zot jam ba pishman
Qe kam ikun e vetun t’kam lan....!!!!

- Poezi nga Besart Ramiz TafajZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Komente 0