Betim Muço
Betim Muço

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1947-2015)

  • Ndërroi jetë më:
  • 15-1-2015
  • Vendlindja:
  • TiranëBiografia

BIOGRAFIA: Betim Muço është një poet dhe autor këngësh i njohur. Betim Muço ishte shkrimtar shqiptar. Ai studioi për fizikë në Universitetin e Tiranës. Punoi fillimisht si mësues në Krujë. Nga 1974 deri në 2001 punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në Tiranë, ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0