Më mbaj mend (për 1 muaj)

Britney Spears
 • Emri i Vërtetë:
 • Britney Jean Spears
 • Vendlindja:
 • Mccomb, Mississippi 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Sh.B.A. 
 • Mosha:
 • 39 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 2 Dhjetor 1981
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♐ Shigjetari
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  40
Këndon kryesisht: pop

Britney Spears është këngëtare e huaj shumë e njohur. Britney Jean Spears ka aktruar dhe ka marrë pjesë në disa show televizivë që në moshe të vogël. Albumi i parë i Spears, “…Baby One More Time”, u publikua në vitin 1999 dhe u bë sukses ndërkombëtar. Ai është albumi më i shitur nga një artiste adoleshente. Këngët “…Baby One More Time” dhe “Oops!… I Did It Again” thyen rekordet e shitjeve. Në 2001-shin, Britney hodhi në treg albumin me titull “Britney” dhe në të njëjtën kohë mori pjesë në filmin “Crossroads”. Në vitin 2003 u publikua albumi i katërt, “In the Zone”, në të cilin përfshihet single-i hit “Toxic”. Në 2007-n, lufta personale e Spears me publicitetin e shumtë që kishte e çoi karrierën e saj drejt një boshllëku. Britney Spears u rikthye në treg me albumin e saj të pestë, “Blackout”, pjesë e të cilit janë hitet “Gimme More” dhe “Piece of Me”. Problemet për këngëtaren vazhduan edhe në vitet pasuese. Rehabilitimet e shpeshta dhe çrregullimet nisën të ishin në qendër të vëmendjes. Në vitin 2008, Britney Spears publikoi albumin me titull “Circus” ku përfshihej kënga “Womanizer”. Për të promovuar albumin ajo zhvilloi tour-in “The Circus Starring Britney Spears”, i cili ishte një nga më të suksesshmit në vitin 2009. “3” është titulli i single-it të tretë i cili zuri vendin e parë në klasifikimet e “Billboard Hot 100″. “Femme Fatale” është albumi i shtatë i Britney-t, i cili u publikua në vitin 2011. Ai është albumi i parë i artistes ku tre nga single-at e tij, “Hold It Against Me”, “Till the World Ends” dhe “I Wanna Go”, u renditën në dhjetëshet më të mira në Shtetet e Bashkuara. Britney Spears mori pjesë në jurinë e sezonit të dytë të talent show-t “The X Factor” në Amerikë. Albumi i tetë i artistes u publikua në vitin 2013, me titull “Britney Jean”, dhe ka shënuar numrin më të vogël të shitjeve në karrierën e saj. Britney Spears, ikona e pop-it të viteve ’90 dhe artistja adoleshente më e shitur e të gjitha kohërave konsiderohet si princesha e pop-it. RIAA e ka emëruar Spears-in si artisten e tetë më të shitur në Amerikë me 34 milionë albume të shitura. Në 2012-ën, në një klasifikim të Forbes për artistët më të paguar të vitit, Britney zuri vendin e parë me 58 milionë$.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjeraKomente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet