Bujar Qamili
Bujar Qamili
Bujar Qamili
  • Vendlindja:
  • Shkodër
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 60 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 21 Tetor 1963
  • Horoskopi:
  • ♎ Peshorja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Bujar Qamili është këngëtar shumë i njohur. Fillimisht ka kënduar në koncertet e fëmijëve, që organizoheshin në atë kohë në shkollë. Këtu u panë edhe shkëndijat e para të talentit të tij në muzikë. Më pas, aktivizohet në “Grupin e Rinisë". Për herë të parë në skenë është ngjitur në vitin 1974, dhe ka 50 vjet që nuk është shkëputur asnjëherë nga kënga.

Çmimet që Bujar Qamili ka fituar gjatë karrieres së tij të gjatë artistike janë shumë por si më të rëndësishmit dhe që vlejnë të theksohen janë çmim i parë në Festivalin e Këngës Shkodrane. Çmim të dytë në “Mbrëmje të Muzikës Popullore”, çmim të tretë tek spektakli “12 në Hollivud”, çmim të parë tek “Maratona e Këngës Popullore Shqiptare”, çmim të parë tek “Festivali Mbarëkombëtar i Këngës Popullore Shqiptare” në Elbasan. Ka fituar edhe Diskun e Artë të Këngës Popullore Shqiptare. Kohët e fundit, mori çmimin e publikut nga Festivali, “Folk Univers”. Për kontributin e dhënë në muzikë, ka marrë titullin më të lartë që i jepet një këngëtari, “Këngëtar i Urdhërit, Naim Frashëri i Artë”.

Në Dhjetor 1980, Bujar Qamili merr pjesë në Festivali I 19-Të Në Rtsh me këngën "Dhe Mbi Shkëmb Bukën Prodhojmë".

Në vitin 1996, Bujar Qamili publikon albumin "Nuk Jam Ma Sikur Atëhere".

Në Nëntor 2013, Bujar Qamili merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Hajde Sonte Rri Me Mu".

Në Tetor 2013, Bujar Qamili & Xeni marrin pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Dy Bylbyla Ne Nje Gem".

Në Mars 2014, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Pranvera Filloi Me Ardhe".

Më datë 3 Qershor 2014, Bujar Qamili publikon videoklipin "Qejfi Bahet Me Shkodrane". Me këtë këngë, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 në vitin 2014.

Më datë 29 Mars 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin "Syni Synin Dashuronte".

Më datë 6 Dhjetor 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin "Je E Bukur Shkodra Jeme".

Më datë 22 Qershor 2017, Mateus Frroku & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Rrak Tak". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 21 Korrik 2017, Rovena Ibrahimi & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Zemra Me Ka Mbet". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila.

Më datë 8 Qershor 2018, Luana Vjollca publikon videoklipin "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.

Në Maj 2019, Luana Vjollca merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.

Më datë 10 Korrik 2019, Korab Shaqiri publikon videoklipin "Vere E Dashni", në bashkëpunim me Bujar Qamilin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Korab Shaqiri.

Më datë 28 Dhjetor 2019, Klodiana Vata & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Gëzuar Vitin E Ri".

Më datë 6 Korrik 2020, Bujar Qamili publikon videoklipin "Goca Gjithe Lezet". Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Shkurt 2021, Bujar Qamili publikon videoklipin "Shokun Tone Po Martojme".

Më datë 17 Maj 2021, Bujar Qamili publikon videoklipin "Vllaznia Jone Kuq E Blu".

Më datë 3 Gusht 2021, Bujari & Xeni publikojnë videoklipin "Pa Faj Ti, E Pa Faj Une". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Gezim Mneri.

Më datë 1 Shtator 2022, Olti Gega & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Flakë-Flakë". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Edi Balili, ndërsa tekstin e shkroi Endrit Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania Chill Pro.

Më datë 1 Mars 2023, Mateus Frroku & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "M'fal". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, ndërsa teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Kledi Bahiti.

Në Maj 2023, Mateus Frroku & Bujar Qamili marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "M'fal".

Më datë 24 Qershor 2023, Gold AG & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Moj Shkodrane". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga vetë Gold AG, ndërsa për aramzhimin u kujdesën bashkë Klajv Kajno & Gramoz Kozeli. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 28 Korrik 2023, Bujar Qamili & Klarisa Filipi publikojnë videoklipin "Ledhatare". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u realizua nga Klajv Kajno.

Më datë 28 Korrik 2023, Bujar Qamili & Land Korçari publikojnë videoklipin "S'ka Si Dashnija". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u krye në bashkëpunim nga Gramoz Kozeli & Klajv Kajno.

Më datë 9 Gusht 2023, Bujar Qamili publikon videoklipin "Ma Jep Doren Vashe", në bashkëpunim me Xhilda Demaj.

Më datë 29 Nëntor 2023, Ilir Laçi publikon videoklipin "Jam Shqiptar", në bashkëpunim me Bujar Qamilin. Teksti dhe orkestrimi i këngës u përgatitën nga vetë Ilir Laçi.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber   FansiShkurtes FansiShkurtes  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Bujar Qamili »

Komente 3