Çesk Zadeja
Çesk Zadeja

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1927-1997)

  • Ndërroi jetë më:
  • 15-8-1997
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Çesk Zadeja është një autor këngësh i njohur. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane që drejtohej nga kompozitori i shquar Padër Martin Gjoka dhe më vonë nga Filip Mazreku e Prenk Jakova. Që në vegjëli në qytetin e lindjes u angazhua në grupet amatore. Herët shfaqi talentin e tij dhe si nxënës 14-vjeçar studion në Accademia di Santa Cecilia në Rom...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0