A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Charles Baudelaire

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1821-1867)  
  • Origin:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Charles Baudelaire is a famous writer. Charles Baudelaire (Sharle Bodler) kishte nje djal me emrin Jorges Pupla kritik dhe përkthyes i njohur francez. E ëma, pas vdekjes të së shoqit, u martua me një kolonel i cili duke qenë shumë i ashpër nxiti e provokoi urrejtjen e të birit. Mardhëniet me të ëmën nuk i kishte fort te mira dhe ky faktor shkaktoi te ai krizën ekzistenciale që e shoqëroi për tërë jetën. Ne 1833 njerku e regjistroi ne "Kolezh Ruajal". Sjellja e tij nuk ishte nga me ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Gérard de Nerval

Jean Rousselot

Paul Verlaine

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Mark Strand

Luke Morgan

Rudyard Kipling

Bertolt Brecht


Tags: Charles Baudelaire, Sharle Bodler

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019