Charles Bukowski
Charles Bukowski

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1920-1994)
  • Vendlindja:
  • Andernach Gjermani

Biografia

BIOGRAFIA: Charles Bukowski është një autor/publicist dhe poet i huaj. Henry Charles "Hank" Bukowski Jr, i lindur Heinrich Karl Bukowski, i njohur gjithashtu me pseudonimin e Henry Chinaski, alter ego e tij letrar (Andernach, 16 gusht 1920 - Los Angeles, 9 mars 1994), ishte një poet dhe shkrimtar amerikan. Ai ka shkruar gjashtë romane, qindra tregime dhe mijëra poezi, për gjithsej mbi gjashtëdhjetë libra. Përmbajtja e këtyre merret me jetën e tij, karakterizuar nga një marrëdhënie morbide me alkoolin, nga përvojat e...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0