Më mbaj mend (për 1 muaj)

Charles Bukowski

Nuk ka akoma asnjë votë

(1920-1994)  
  • Vendlindja:
  • Andernach 
BIOGRAFIA: Charles Bukowski është një shkrimtar dhe poet i huaj. Henry Charles "Hank" Bukowski Jr, i lindur Heinrich Karl Bukowski, i njohur gjithashtu me pseudonimin e Henry Chinaski, alter ego e tij letrar (Andernach, 16 gusht 1920 - Los Angeles, 9 mars 1994), ishte një poet dhe shkrimtar amerikan. Ai ka shkruar gjashtë romane, qindra tregime dhe mijëra poezi, për gjithsej mbi gjashtëdhjetë libra. Përmbajtja e këtyre merret me jetën e tij, karakterizuar nga një marrëdhënie morbide me alkoolin, nga përvojat e...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Heinrich Heine

Friedrich Nietzsche

Goethe

Bertolt Brecht

Hermann Hesse

Gérard de Nerval

Michel De Montaigne

Artur Rembo

Oktavio Paz

Francesko Petrarka

Tags: Charles Bukowski, Henry Chinaski, Çarls Bukovski


Komente mbi këtë artist