Ciceroni
Ciceroni

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


 • Vendlindja:
 • Arpino Itali
 • Ditëlindja:
 • 3 Janar
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♑ Bricjapi

Biografia

BIOGRAFIA: Ciceroni është një autor/publicist i huaj. Marco Tullio Cicero (në latinisht: Marcus Tullius Cicero, Arpino, 3 janar 106 pes - Formia, 7 dhjetor 43 pes) ishte një avokat, politikan, shkrimtar, orator dhe filozof romak. Eksponent i një familje të pasur të rendit të kuajve, ai ishte një nga figurat më të rëndësishme të të gjithë antikitetit romak. Prodhimi i tij i gjerë letrar, duke filluar nga oratet politike deri te shkrimet mbi filozofinë dhe retorikën, si dhe duke ofruar një portret ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Ciceroni

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Miqësia fillon ku interesi mbaron.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është armiku më i betuar i vetvetes.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit dhe kombet që kanë liri të tepruar, përfundojnë të skllavëruar.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu nuk ngjason ndonjëherë më shumë me hyjnitë sesa kur i bën mirë të afërmit të vet.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk e vuan mungesën, kush nuk ka dëshirën.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ekziston gjë aq absurde saqë të mos dalë nga goja e ndonjë filozofi.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ekziston gjë aq e shenjtë që paraja të mos mund ta shkatërrojë.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Është tipar dallues i tutkunit, të shohë të metat e të tjerëve, e të vetat jo.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse ta hedhin një herë, të kap mërzia; nëse ta hedhin dy herë, shfaqet paaftësia; nëse ta hedhin tre herë, të mbetet vetëm turpi.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka asgjë të jashtëzakonshme, për ata që ëndërrojnë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka detyrë më të rëndësishme se të kthesh një nder.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përbri kënaqësive të mëdha qëndron mërzia.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përmes dyshimit arrihet tek e vërteta.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Poetët janë të lindur, oratorët janë të bërë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çfarë ke mbjellur, do të korrësh.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  As thinjat, as rrullat, nuk janë shenjë e autoritetit.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Asgjë nuk thahet më shpejt se loti.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ashtu si drejtuesit e një shteti, janë edhe qytetarët e tij.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Askush nuk kërcen esëll, përveç të marrëve.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ata që heqin miqësitë nga jeta, heqin diellin nga bota.
   aforizma
  0
  346

Komente 0