Më mbaj mend (për 1 muaj)

Daja Do - Atje Ne Boten Tjeter Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


polici:
Mirëmëngjes, a je ti I zoti I shtëpisë?
Kisha dashtë t'iu pyes diçka në emër të policisë
A keni vërejtur diçka të jashtëzakonshme,
Një objekt fluturues me ngjyrë të përkohëshme.
Apo një krijesë të gjatë e të gjelbërt,
Me sy të mëdhenjë e me një përbindësh të verbërt...
daja do:
Më falni por nuk I kam pa,
E nëse I shoh dua ti pyes diçka!
Ti pyes a rritet atje bari sikur tek ne gruri,
A kanë politikanë me gjeste majmuni.
Si quhen valutat atje dhe a devalvojnë,
A ka edhe atje njerëz që nga lufta përfitojnë.
A ekziston atje tatimi I vlerës shtuese,
A kanë president me manera vdekjepruese.
A ka polici dhe kush I kontrrollon,
A kanë dëgjuar për flajën korrupcion.
A janë nën sundim apo jetojnë të lirë,
Apo edhe atje vdesin për një ditë më të mirë.
Cila është atje mënyra e shumimit,
A I çinë femrat a shumohen prej tymit.
A është edhe atje rrena shtyllë e jetës.
Apo presin sikur këtu një rreze të të vërtetës.
A duhen në mes veti pa interes,
E në 100 vitet e fundit a kanë pasë atje progress.
A vriten atje apo si mbijetojnë,
A ka atje analfabetë që sundojnë.
Fjala pakicë atje a ekziston,
A kanë degju për politikë apo s'iu intereson.
Dua ta di atje a ngrehet bari,
A bahen gips atje,mos me iu'av n'di kari.
A u përzihet dikush në edukim,
Apo lindin gjeni ashtu me trashigim.
A mbizotëron atje mirësia e toleranca,
Apo edhe atje nervoza nuk ka balanca.
A ka bon -- ton në shoqëri,
Këto janë sendet që dua ti di...
E nëse është atje vetëm 1% më mirë se këtu,
Mos u nisni vetëm por mermëni edhe mu.
Të vi atje të largohem nga ky tmerr,
Parajsë në ambalazh, e në brendësi ferr.
Do të përkulem para jush me do e mos.
Vetëm të hikë nga ky CHAOS.


Ky tekst u dërgua nga Besian


Publikimi: 21/04/2013Më Shumë Këngë Nga Daja Do:


Komente mbi këtë këngëDaja Do - Atje Ne Boten Tjeter
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Atje Ne Boten Tjeter".
3. Video është e këngës "Atje Ne Boten Tjeter", por nuk këndohet nga Daja Do.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.