David Tukiçi
David Tukiçi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Shkodër
  • Mosha:
  • 67 VjeçBiografia

BIOGRAFIA: David Tukiçi është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Në moshën 13 vjeçare, ai fitoi Festivali e Këngës në RTSH si këngëtar dhe më pas ndoqi trajnimin e përbërjes, veçanërisht me Çesk Zadeja, i cili ishte vetë nxënës i Dmitri Shostakoviç. Nga viti 1982 deri në 1992, ai ishte drejtor i muzikës simfonike të Radiotelevizionit Shqiptar. Në Ecole normale de musique - Alfred Cortot de Paris, ai studioi me Michel Merlet dhe Dominique Rouits. Ai është autor i shumë kompozimeve simfonike, instrumentale dhe v...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0