A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dervish Shaqa

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  42
(1912-1985)  
  • Vendlindja:
  • Llukë E Epërme E Deçanit 
BIOGRAFIA: Dervish Shaqa është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Lindja dhe vdekja e këngëtarit legjendar të shqiptarëve, Dervish Shaqa shënohet me dy data të rëndësishme historike. U lind në vitin 1912, në vitin më të përgjakshëm shqiptar, kur Serbia me ndihmë të Rusisë, shteteve sllave dhe evropiane, copëtuan Shqipërinë e katër Vilajeteve dhe ua bënë “tapi” Greqisë, Bullgarisë, Serbisë dhe Malit të Zi. Vdiq më 13 prill të vitit 1985, në Tiranë, dy ditë pasi kishte vdekur edhe prijësi komunist i Shqipërisë, E...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Mbreti I Folklorit Shqipëtar


» Dërgo Një Këngë »

Moj E Mira Ma E Bardhe Se Bora
Kenge Per Hajdar Dushin


Përkthime (1)


Artistë Të Ngjashëm:

Salih Bajrami-Krasniqi

Behxhet Korpuzi

Rizah Bllaca

Nexhat Vitia

Ali Krasniqi

Tahir Drenica

Isuf Berisha

Augustin Ukaj

Bajrush Doda

Sali Mani


Tags: Dervish Shaqa

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019