Dido
Dido

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Emri i Vërtetë:
  • Dido Florian Cloud De Bounevialle:
  • Vendlindja:
  • Kensington, Londer Uk
  • Mosha:
  • 51 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 25 Dhjetor 1971
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♑ Bricjapi

Biografia

BIOGRAFIA: Dido është një këngëtare e huaj shumë e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop. Dido Florian Cloud de Bounevialle O'Malley Armstrong, known as Dido, is an English singer-songwriter. Dido attained international success with her debut album No Angel (1999). It sold over 21 million copies worldwide, and won several awards, including the MTV Europe Music Award for Best New Act, two NRJ Awards for Best New Act and Best Album, and two Brit Awards for Best British Female and Best Album. Her next album, Life for Rent (2003), continu...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0