Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Dionis Bubani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
(1926-2006)  
  • Vendlindja:
  • Bukuresht 
BIOGRAFIA: Dionis Bubani është një autor këngësh i njohur. Lindi në Bukuresht në rrugën atëherë të quajtur "Turku", e më vonë "Malet Tatra", i biri i Gjergj Bubanit. Shkollimin fillor dhe të mesëm e kreu në Bukuresht. Gjatë viteve 1932-33 në Konstancë të Rumanisë Gjergji botoi gazetën patriotike "Kosova". Në vitin 1940 Dionis Bubani, së bashku me familje u kthye në Shqipëri, vendlindjen e babait të tij. Pas katër vitesh që u kthyen në Shqipër, regjimi komunist e burgosi Gjergj Bubanin, andaj Dionisi i...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë


Artistë Të Ngjashëm:

Alandy

Mark Kaftalli

Arti Rec

Nazmi Sfishta

Klodi Shehu

Alfred Capaliku

Astrit Halimi

Faruk Banjska

Granit Gashi

Adis Ismaili


Tags: Dionis Bubani

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet