A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Hije Të Së Shkuarës

Hije të së shkuarës, po më vërtiten në mendjen time që nga fëmijëria e hershme po,
dhe se e zezë më shkon ndër sy dhe në qiellin e egërsuar që ka o ngjyrë të kaltër si ky univers i lulëzuar,
në vegjëlinë time pashë djem që vdesin 14 vjeç nga sëmundje e rëndë e turbekulozit dhe fëmijët në lagjen e varfër që bukën e hanin me ujë dhe sheqer, kurse nga ana tjetër të pasur që fitonin me krime,
hije të së shkuarës jo mos më kujtoni, vdiseni kujtimin tim, më vdisni mua bashkë me ju në një varr të madh sa piramidat e Egjiptit.

- poem written by Dionis Xhafa


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019