Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zot Dënoje

Në këtë ditë me shi e bryma, në Liqenin e Tiranës, veshur unë me pallto të gjerë,
dhe vetëm dridhem nën ujët e shumtë, ku pulëbardhat ngrenë krye, valë mbi valë,
vetëm shi bie edhe dridhet toka, përmbyset natyra, kurse unë shkoj çalë – çalë, o Zot sa dhimbje,
harresë e rëndë, tradhtare e ndyrë, o më vrare fort dhe thellë. Zot, përjetë ti dënoje!

- Poezi nga Dionis Xhafa


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim